Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar.

Logo

“Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, faydalı olmanın zevkini  verir.” özdeyişlerle ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

 

Fransız yazar Marcel Prevost tarafından söylenmiş bir özdeyiştir. Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar, size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın; faydalı olmanın zevkini verir sözü ne kadar da çok anlam içermektedir içinde.  Ağaçlar zamanla büyüyen bitkiler olarak doğada en uzun zaman geçiren canlılardır. Ağaçlar canlılar için o kadar önemlidir ki eğer herkes bunu kavrayabilseydi bir tane bile ağaç kesilmesine gönlümüz el vermezdi.

 

Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar. Çünkü çok ama çok uzun yıllar yaşayabilmektedirler. Bizim geçmişimizi de görür geleceğimizi de. Geçmişimiz ile geleceğimiz arasında bir nevi köprü görevi görür. Ağaçlar bize sabrı öğretir. Çünkü büyümesi için çok zaman geçer. Zamanla gelişir. Küçücük bir fidanın büyük bir ağaç olduğunu belki çocuklarımız hatta belki torunlarımız anca görür.  Ağaçlar bize beraber yaşamanın ve faydalı olmanın zevkini verir. Çünkü bizim için öyle yararlıdır ki ağaçlar. Havayı temizler, suyu temizler, yeri gelir gönlümüzü bile temizler. İnsan sadece bir ormanda bulunmasıyla bile ferahlayabilir. İnsanlar için terapi yerleridirler. Eğlenmek ve dinlenmek için bile ormanları kullanabiliriz. Piknik ve koşu parkurları sayesinde hayatın stresli zamanlarından kaçarak insanların motive olmasında da büyük katkı sağlar.  Ağaçlar, ormanlar insanlar için daha birçok fayda sağlar. Fotosentez yapar, havayı temizler, erozyonu engeller, verimli topraklarımızı korur, başka canlılara yaşam alanı olur. Ve daha birçoğu.  Ağaçlar olmasaydı insanlar da olamazdı.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER