Ağız Kokusunun Nedenlerini Çeşitli Kaynaklardan Araştırarak Bununla İlgili Bir Kavram Şeması Hazırlayınız.

Ağız, vücudumuza besinlerin alınmasını sağlayan organdır. Sindirim sisteminin başlangıcı olmasından dolayı gerekli sindirim burada gerçekleşerek sindirim sisteminin diğer organlarına iletilmektedir. Ağızda gerçekleşen sindirim, mekanik sindirimdir. Burada yer alan dişler ve tükürük bezleri gerçekleşen bu durum sonrasında ağız bakımı düzgün yapılmadığında kokular meydana gelmektedir.

Ağız bakımı oldukça önemlidir ve her yemek sonrasında mutlaka fırçalanması gerekmektedir. Eğer fırçalama durumunuz yok ise ağzınızı çalkalamanız ağız bakımı açısından gereklidir. Ağız bakımının en önemli yanı da sosyal çevrenin dikkatini çekmesi ya da kişilere rahatsızlık vermektir. Çünkü ağız bakımı yapılmadığında ağız kokusu olur ve bu durum sosyal hayatı olumsuz etkiler. Ağız bakımında meydana gelen bu değişiklik kişinin her anlamda değişmesine neden olmaktadır. Sadece ağız ile alakalı bir durumda ağız kokusu yaşanmaz. Bazı metabolizma hastalıkları, böbrek yetmezliği, bağırsak sendromları, sindirim sistemi bozukluları gibi hastalıklarda da ağız kokusu meydana gelmektedir. Bu kokunun önlemesi için, mutlaka neden ortadan kaldırılmalıdır. Sebebi bilinmeyen her türlü problem tedavi edilmediği sürece şikâyet devam etmektedir.

Tedavi sürecinin gerçekleşmesi, oldukça önemlidir ve bu sürecin olumlu geçmesi de kişinin sağlığını olumlu etkilemektedir. Sağlık konusunda mevcut olan tüm bilgiler ışığında kişinin kendine dikkat etmesi ve bunu korumaya çalışması gerekmektedir. Sağlığın tedavisi sosyal, fiziki ve ruhsal yönden de kişinin faydasına olan bir durumdur. Ağız kokusu probleminin yaşanması halinde öncelikli olarak diş hekimine danışmanız gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER