Saçların Kepekli Olması Durumunda Neler Yapılması Gerektiğini Anlatınız

Saçlar dışarıdaki etkinliklere göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğin nedenleri de çevresel etmenlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Rüzgarlı havalara tepki olarak saçlar yapışır veya tülerir. Ancak genel olarak yağlanmasına uygun zemin hazırlar. Sıcak havalarda da aynı durum söz konusudur. Bu yüzden saç dipleri terlediğinde kişinin sağları yağlanır ve kaşınması ile kepek oluşumu gözlenir.

 

Kepek oldukça yaygın bir saç problemidir. Bu problemin çözülmesi de kişinin kendi öz bakımı için oldukça önemlidir. Çünkü kepekli saçlar sağlıksız ve bakımsız görünür. Sağlığın korunması ve saça gereken önemin verilmesi bu açıdan önem taşır. Kepek oluşumu şampuan değiştirmeden de kaynaklanabilir. Bu durumda farklı bir şampuan kullanılması faydalı olacaktır. Deri hastalıkları da sürekli olarak kepeğin oluşmasına neden olmaktadır. Saçlar stres gibi durumlara tepki olarak değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlikte kepek şeklinde gözlenir. Neden tedavi edilmeli ve stres ortadan kaldırılmalıdır. Kepek oluşumu kafa derisinin döküntüler halinde atılması ve saçlarda beyaz bir görüntünün oluşmasına neden olur. Bu yüzden saça gereken önemin verilmesi gerekir. Saç bakımı ve temizliği de sıklıkla yapılmalıdır.

 

Kaynar şeklinde ifade edilen sıcak su, saçlı deriye zararlıdır ve kepek oluşumuna zemin hazırlar. Duştan çıktıktan sonra vücut pul pul dökülür ve kepek oluşumu gözlenir. Bunun engellenmesi için de ılık su ile duş alınması en sağlıklı olanıdır. Gerekli durumlarda kepek giderici şampuanlar da kullanılmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER