Aile içi iletişimin önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Logo

Aile içi iletişimin önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 

Aile birliğinin devam etmesi ve sağlıklı bir şeklide işlemsi için birçok önemli kavram bulunur. Bu kavramlardan biri de ile içi iletişimdir. Aile içi iletişim son derece önemli bir kavramdır ve azaldığında veya ortadan kalktığında o ailede huzur ve mutluluktan söz edilemez. Çünkü aile içi iletişimde, ailenin mutluluğu, sevinci, huzuru, birbirlerine olan anlayışı, hoşgörüsü, sevgi ve saygı duyguları gibi asla yok sayılamayacak değerlerdir.

 

Bir ailede iletişim ne kadar kuvvetliyse o ailede huzur, mutluluk ve beraberlikte o derece kuvvetlidir. Böylece birbirlerine sıkı sıkıya bağlanmış olan aile bireyleri her ne yaşarlarsa yaşasınlar birbirlerine her konuda destek olurlar ve asla yıkılmazlar. Ancak aile içi iletişimin zayıf olan ailelerde bunun tam tersi bir durum söz konusu olur. Bu ailede iç huzursuzluklar baş gösteriri ve aile bireyleri birbirlerinde koparak yalnızlaşırlar. O kadar çok birbirlerinden uzaklaşırlar ki onların bir aile olduğunda artık söz etmemiz mümkün değildir.

 

Bu nedenle her koşulda ve şartta aile içi iletişimin öneminin farkında olarak hareketlerimize dikkat etmeli ve ona göre davranmalıyız. Böylece aile içi iletişimi kuvvetli olan aileler birlik ve beraberlik duygusuyla hareket ederler ve güzel bir yuvada yaşam fırsatı bulurlar. Bunun için her türlü gayreti göstermeli ve aile bireyleriyle iletişimimizi iyi ayarlamalıyız. Unutmayalım ki bir toplumun refahı ve mutluluğu o toplum en küçük yapı taşı olan aileden geçmektedir. Mutlu aileler mutlu ve huzurlu toplumları oluşturur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER