Aile kurmak, eşlere ne gibi sorumluluklar yükler?

Aile kurmak, eşlere ne gibi sorumluluklar yükler?

 

Bireyler aile olma bilincini ilk önce kendi ailelerinden öğrenir. Yani kendi anne babası nasıl bir davranış sergilemişse bu kişilerin hafızasın da oluşan kalıcı etkiyle Onlarda aynı oranda anne ve babasını örnek alarak davranır. Eğer dağınık ve parçalanmış bir aile ferdiyse aile kavramını çok da önemsemez. Ancak tam bir aile bilinciyle yetişmiş ise hem kendisi sorumluklarının farkında olur hem de ailesini korumak için eşinin sorumluluklarının yerine getirmesi için çabalar. Erkek ve bayan olarak birleşen ve ailenin oluşumu için evlenen çiftlere ayrı ayrı görev ve sorumluluk düşer.

 

Her iki tarafta bu sorumluluklarını gerekirse canları pahasına önemsemeli ve yerine getirmeli ki aile kalıcı olsun. Ailenin dağılmaması ve ayakta durması için çaba harcayan her birey bu sorumlulukları yerine getiriyor demektir. Her iki eşe ayrı ayrı düşen sorumlulukların yanı sıra birlikte yapmaları gereken görevleri de vardır. Örneğin her iki eş öncelikli olarak aile kurumunun devamı için bir evlat dünyaya getirmeli. Sonrasında bu bireyin bakım ve hizmetini eksiksiz yerine getirmeli. Ahlaki ve dini eğitimini de eksik etmemeli. Diğer bir görevleri de birbirlerine karşı saygılı ve ölçülü bir üslupla yaklaşmalı. Saygısını yitiren eşlerin birbirleri ile olan münasebetleri çokta kalıcı değildir. Sevgilerinin devamı için birbirleri ile olan irtibatı kesmemeli, gereken hassasiyet uygulanmalı ve ilgi gösterilmelidir. Gereksiz yere tartışmamalı kendilerini yıpratmamalılar.

 

Ola ki bir kavga hali zuhur etti o zamanda ikisinden birisinin sakin olması gerekli. Sinirine hâkim olamayıp ağzından çıkacağı kelimeleri seçmeden konuşan her eş aile kurumuna zarar verir. Tabi kendilerine oluşan duygusal zarar da cabası. Ortak hareket etmeliler. Birlikte çalışmalılar, hem ev işlerinde hem de mesleki işlerinde. Yanlış anlaşılmasın aynı mesleği yapmak zorunda değiller elbette. Kadın erkek sosyal hayatta ki çalışma eyleminden bahsediyorum. Ekonomiyi birlikte yürütmeliler ki senin paran benim param ayrımı olmasın. Bu örnekler çoğaltılabilir. Bizlerin anlaması gereken tek başımıza bir hiç olduğumuzdur. Eğer ki evli isek eşimiz bizim en büyük dayanağımız ve yardımcımızdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER