Yalnız taş duvar olmaz atasözüyle anlatılmak istenen nedir?

Sizce “Yalnız taş duvar olmaz.” atasözüyle anlatılmak istenen nedir?

 

Bir biri ile benzer nitelikte var olan atasözlerinden biriside budur. ‘Bir elin nesi var, iki elin sesi var’ atasözü de bu durumun bir örneği olarak karşımıza çıkar. Burada asıl anlatılmak istenen şey; kişilerin tek başına yapılan işte faydalı olamayacağı gibi birçok kişi ile yahut yalnız yapılmamak şartı ile yapılan işlerin faydalı olabileceğidir.

 

Her insan kendini sever ve güvenir. Bu durum çokta aşırıya kaçılmadı sürece aslında iyi bir şeydir. Ancak yüksek ego sahibi ve kibirli kimseler en zor anlarında bile kimseden yardım ummadığı gibi zorda kalan insanlarında yardımına koşmazlar. Bu nedenle kibrin ve bencilliğin önüne geçilmesi gereklidir. İnsanlara yardım etmek ve faydalı olmak bizlere vicdani sorumluluktan ziyade var olma bilincimizin gereğidir. İnsan kendi varlığı için bir başkasına yardım eder. Bir de yapılan yardımların kabul edilmemesi söz konusu. Tabi ki buda yanlış.

 

Bizlerin ihtiyacı olduğunda yardım amaçlı uzanan eller çok gerekmedikçe itilmemelidir. Birde tek kişi ile başarılamayacak işler var olabilir yaşantımızda. Bu işleri birkaç arkadaşımızla kolayca halledebiliriz. Bu mümkünken işi olmaza sokup tek başımıza kürek çekmemiz afaki olur. Yapılacak her iş havada kalır. Bir sonuca bağlanmaz. Başarılı olabilsek bile işin hızı arttırıldığı zaman daha çok işlerde başarılı olma ihtimali de yok değil. hal böyleyken birbirimizle olan ilişkilerimizde sıkı bağlar oluşturmalı ve yardımlaşarak oluruna sokmalıyız. Unutmamalıyız ki dünya sadece bizim etrafımızda dönmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir