Alışverişlerinizde siz nelere dikkat ediyorsunuz?

Alışverişlerinizde siz nelere dikkat ediyorsunuz? Anlatınız.

 

Her hafta sonu annemle birlikte alışverişe gidiyoruz. Marketten bir şey alacağımız zaman annemi izliyorum ve böylece alışverişte nelere dikkat etmem gerektiğini daha iyi öğreniyorum. Aslında öğretmenimizde sınıfta alışveriş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini detaylı bir şekilde geçen hafta anlatmıştı. Ben de bu öğrendiklerimi dikkate alarak alışveriş yapmaya özen gösteriyorum.

 

Eğer gıda alışverişi yapacaksam, öncelikle aldığım süt, çikolata, bisküvi gibi yiyeceklerin son kullanma tarihlerine bakıyorum. Daha sonra ambalajını kontrol edip herhangi bir açılma var mı diye inceliyorum. Bu arada alacağım ürünlerin kaliteli ama ucuz olmasını tercih ediyorum. Böylece hem sağlığımı koruyor hem de aile bütçesini çok sarsmamaya çalışıyorum.

 

Bunlarla birlikte alacağım ürünlerin bilindik markalar olması da önemli. Çünkü merdiven altında üretilmiş ve çok ucuza satılan birçok yiyecek var. Bu nedenle ambalajın üzerinde yazan üretim bilgilerini de okuyorum. Ayrıca aldığım bir üründe eve geldiğimde bir bozukluk fark edersem hemen geri iade edip yenisi alıyorum. Böylece bozuk bir yiyecek yemekten de kurtulmuş oluyorum.

 

Eğer giysi alışverişi yapacaksam da özellikle ihtiyacım olan kıyafetleri almaya çalışıyorum. Yine bura da fiyat olarak en uygun ama kaliteli giysiler almaya özen gösteriyorum. Böylece israfın önüne geçmiş olduğumu düşünüyorum. Diğer okul araç ve gereçlerimi de dikkatli kullanmaya çalışıyorum. Eğer ihtiyacım olduğu zaman da aynı şekilde kaliteli ürünler daha uygun fiyata almaya gayret ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir