Yiyecek ve içecek satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yiyecek ve içecek satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yazınız.

Sağlığımız korumak için satın aldığımız ve tükettiğimiz yiyeceklere çok dikkat etmeliyiz. Son kullanma tarihi geçmiş ve bayatlamış yiyecekler midemize dokunabilir ve gıda zehirlenmesi geçirebiliriz.

 

Bu nedenle yiyecek satın alırken aldığımız ürünlerin son kullanma tarihlerine mutlaka bakmalıyız. Daha sonra ambalajlı ürünlerin ambalajlarının bozuk olmamasına da dikkat etmeliyiz. Süt, yoğurt, yumurta gibi gıdaların son kullanma tarihleri genellikle çok yakın bir zamanı gösterir. Bu nedenle özellikle bu ürünleri satın alırken ve tüketirken ambalajlarının üzerlerindeki uyarılara mutlaka okumalıyız.

 

Et, tavuk ve balık gibi hayvansal ürünleri alırken de taze olmalarına özen göstermeliyiz. Mümkünse tanıdık bir kasap veya balıkçıdan satın alabiliriz. Ayrıca katkı maddesi içermeyen ürünleri satın almaya çalışmalıyız ve sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz.

 

Sebze ve meyvelerde sağlığımız için çok kıymetli besin maddeleridir. Bu nedenle satın alacağımız sebze ve meyvelerinde taze olmalarına dikkat ederek satın almalıyız.

 

İçecek alırken de doğal olan meyve sularını tercih etmeliyiz. Yine bu içeceklerin son kullanma tarihlerinde dikkat etmemizde önemlidir. Ayrıca asitli kola vb. içecekleri çok fazla tüketmemeliyiz. Bunların yerine süt veya taze meyve suyu tüketebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir