Ampulün insanlığa sağladığı faydalar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ampulün insanlığa sağladığı faydalar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 

Işığın gücünden faydalanmak isteyen insan o oğlu, geçmişten bugüne dek pek çok aydınlanma aracı kullanmıştır. Tarihin en önemli icatlarından bir tanesi olan ve çok ciddi bir çığır açan çağımızın en yaygın olarak kullanılmakta olan aydınlatma araçlarından bir tanesi olan ve herkesin bildiği üzere Edison tarafından icat edilmiş olan ampul, pek çok yönü sayesinde de insanlığa önemli fayda ve katkı sağlamaktadır.

 

Edison, ampulü çok uzun uğraşlar neticesinde ortaya çıkarmıştır. İçerisinde yer alan ve flaman olarak adlandırılan ince tel, elektrik enerjisinin direnci sayesinde ısınır ve böylece aydınlanma sağlanmış olur. Telin elektrik direncinin son bulunması sayesinde de ampul söner. Tüm bunlardan söz ettikten sonra şimdi de ampulün ne gibi faydalarının bulunduğundan da biraz söz edelim.

 

Ampulün insanlığa sağlamış olduğu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1) Aydınlatma gereksiniminin karşılanmasına yardımcı olmuştur.

2) Ev, fabrika ve okul gibi alanların aydınlanması sağlanmıştır.

3) İnsanların çalışma sürelerinin artmasını sağlamış, bu da üretimi daha verimli kılmıştır.

4) İnsanlığa hizmet eden eğitim, sağlık kültür ve ulaşım gibi alanlar daha çok gelişme imkanı bulmuştur.

 

Saymış olduğumuz tüm bu faydalarından hareketle açık bir şekilde görülüyor ki Erikson’un yüzyıllar öncesinde icat etmiş olduğu ampul, yalnızca aydınlanma gereksinimini karşılayarak insanların ihtiyaçlarını sağlamakla kalmamış, aynı zamanda yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlık adına pek çok önemli faydaları da peşinden getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir