Anadolu’da Türk beyliklerinin kurulmasında Büyük Selçuklu Devletinin etkileri nelerdir?

Logo

Malazgirt Savaşından sonra Anadolu topraklarında bir çok Türk beyliği kuruldu. Bu beylikler Anadolunun Türkleşmesi ve Bizanslılarla mücadele konusunda oldukça etkili olmuş ve yeni devletlerin kurulmasına zemin olmuşlardır.

Anadolu’da Türk beyliklerinin kurulmasında Büyük Selçuklu Devleti’nin etkileri nelerdir?

1)Alparslanın Kılıç Hakkı Tanıması

İslamda olan kılıç hakkı , fetihten sonra fethedenin hakkını alması anlamına gelir.Alparslanda komutanlara fethettiği yerlerde beylik kurma imkanı tanıması yani kılıç hakkı vermesi anadoludaki beyliklerin kurulmasının önünü açmıştır.

2)Büyük Selçuklu Devletinin Gücünü Kaybetmiş Olması

Büyük Selçuklu hükümdarlarından Sultan Melikşah’tan sonra oğlu Berkyaruk tahta geçti. Fakat babasının tahttayken koruduğu ülke sınırlarını korumayı başaramadı. Ve Selçuklu Devleti zayıflamaya başladı. Özellikle otoritedeki bu zayıflama Anadoludaki Türk beyliklerinin kurulmasının önünü açmıştır.

3)Bizans Bölgedeki Hakimiyetinin Zayıflaması

Bizansın Anadoludaki hakimiyetinin zayıflamaya başlaması, Çağrı Bey’in Anadolu’ya akınlar başlatmasına kadar dayanır. Akınlarla zayıflayan Bizans , özellikle Pasinler Savaşı ve Malazgirt Meydan Muharabesinden sonra otoritesini tamamen kaybetmiş duruma geldi.Bu durum Türk beyliklerinin hızla kurulmaya devam etmesinin en büyük sebeplerinden biridir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER