Malazgirt Savaşı’nın Anadolu’nun siyasi hayatına etkileri nelerdir?

Logo

1071 de Romen Diyojen komutasındaki Bizanslılar ve Sultan Alparslan komutasunda Türkler arasında yapılan ve Türklerin zaferi ile sonuçlanan Mazlazgirt Savaşı sonrası Bizans İmparatorluğunun Anadolu topraklarındaki bin yıllık hakimiyeti sona erdi. Bu sebeple Anadoluda siyasi anlamda birçok değişim olmuştur.

Malazgirt Savaşı’nın Anadolu’nun siyasi hayatına etkileri nelerdir?

Anadolu’nun Kapıları Türklere Açılmış Oldu

Daha önce yapılan birçok akınla zaten bizansın bölgedeki askeri gücü zayıflatılmıştı.Fakat Malazgirt Zaferi sonrası artık bu durum kesinleşmiş oldu. Ve Anadolu Türklerin yeni vatanı haline geldi.

Anadoluda Birçok Türk Beyliği Kuruldu

Savaş sonrası Anadoluya yerleşen Türkler çeşitli yerlerde beyliklerini kurdular.Saltuklular , Mengücekler , Danişmetnelr bunların ilki olmuştur. Beyliklerin kurulması daha sonra kurulacak Türk devletlerinin de temelini atmış  oldu.

Türklerin Bölgedeki  Nufüs Artışı

Bizansın Bölgedeki Siyasi ve Askeri Yetkinliği Azaldı

Türklerin göç etmesiyle birlikte Anadolu nufüs yapısının değişmesi ve Bizanslıların yenilgiye uğraması sebebiyle Bizans İmparatorluğunun Anadolu topraklarındaki yetkinliği önemli ölçüde azalmıştır. Ve Bizanslılar Balkanlara kadar çekilmek zorunda kalmıştır.

Anadoluda İslam Hızla Yayılmaya Başladı

Zaten Karahanlılarla birlikte İslamı seçen Türk milleti , İslamın getirdiği cihat anlayışı ile birlikte müslümanlığı yaymaya başlamış, Anadoludaki Türk zaferiyle birlikte de bu yayılış büyük bir hız kazanmıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER