Anayasada belirtilen temel hak ve hürriyetlerin niteliğini yazınız.

Logo

Anyasa’da belirtilen temel hak ve hürriyetlerin nitelikleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamını kapsar. Mevcut olan yaşam standartlarının her zaman iyi noktada bulunmasındaki temel etkenlerdir. Nitelikleri bakımından ayrı özellikler yazılabilir.

 

Anayasa’daki Temel Hak ve Hürriyetlerin Niteliği Nedir?

1- Doğumla başlayarak, ölümle son bulur.

2- Evrensel olarak kabul edilir düzeydedir. Dünya’nın her yerinde geçerliliğe sahiptir.

3- Dokunulamaz, devredilemez ve bununla birlikte vazgeçilemez özelliktedir.

4- Bir bütün halinde işler. Bir tanesinin olmaması ya da kullanılmaması durumunda diğerlerinin işe yarayan tarafı bulunmaz.

5- Yaşama hakkı haricindeki tüm haklar; bulaşıcı hastalıklar, sıkıyönetim, savaş ve nüfus sayımları gibi olağanüstü durumlar nedeniyle sınırlandırılabilir. Normal durumlarda sınırlandırılamaz.

6- Başka insanların hak ve özgürlüklerinin başladığı noktada mevcut olan hak ve özgürlükler sonlanır.

7- Her devletin anayasasıyla birlikte yasalarla insan haklarını güvence altına alma zorunluluğu bulunur.

8- Bütün haklar uluslar arası olarak koruma altında tutulur.

 

Anayasa’da yer alan temel hak ve hürriyetlerin nitelikleri yukarıdaki şekilde sıralanır. Maddeler halinde mevcut olan detay açıkça belirtilmiştir. Niteliklerinin tamamı insan hayatına yönelik olarak içeriği kapsar.

 

Mevcut olarak tanımlanan her madde, uluslar arası anlamda kabul ediliyor olduğundan dolayı geçerliliklerini korumaya devam ederler. Yıllar boyunca aynı şekilde koruma altında olmalarındaki temel sebep, insan hayatına olan etkileri olarak tanımlanır. Anayasa’da yer alan temel hak ve hürriyetler, nitelikleri bakımından özeldirler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER