Toplumumuzda bazı durumlarda kadınlar için söylenen “Osmanlı kadını” ifadesi hangi anlamda kullanılır?

Türk toplumu geçmişten gelen tarihiyle beraber geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Söylenen bazı terimleşmiş kavramlar, birden fazla anlam ifade edebilmektedir. “Osmanlı Kadını” teriminin de anlamları oldukça önemli bir noktada bulunur.

 

Toplumumuzda Söylenen “Osmanlı Kadını” İfadesinin Anlamları Nelerdir?

 

Ahlaklı

Ahlaklı kadınlar için en çok kullanılan ifadelerin başında “Osmanlı Kadını” gelir. Her zaman her yerde örnek olacak ahlak anlayışlarıyla davrandıklarının göstergesi olarak tanımlanır.

 

Dürüst

“Osmanlı Kadını” ifadesinin belirttiği anlamlardan birisi de dürüstlüktür. Durum fark etmeksizin dürüstlüğün taviz vermeyenler için kullanılır.

 

Adabı Muaşereti Bilen

Adabı muaşeret kuralları, görgü kuralları olarak da bilinir. Toplumuzda söylenen ifadede bunları bilen ve aynı zamanda uygulamakta olanlar için sarf edilir.

 

Güvenilir

Güvenilirliği tam anlamıyla eksiksiz olanlar için “Osmanlı Kadını” ifadesi yerinde bir ifade olur. Osmanlı döneminde kadınların güvenilirliklerinin tartışılmaz bir gerçek olmasından kaynaklı olarak ileri gelmiştir.

 

Yukarıda yer alan özelliklerin tamamı bulunanlar için övgü anlamında sarf edilen bir kavram olarak tanımlanmıştır. Osmanlı dönemindeki kadınların sahip oldukları özellikler bütününü ele alan ifade olmasıyla beraber sadece bu özellikleri taşıyanlar için söylenir.

 

Kelime anlamı olarak oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasıyla ilk kez duyanlar için ne anlama geldiğinin bilinmesi zor olabilir. Tüm maddelerin tek tek okunarak bilinmesi, “Osmanlı Kadını” ifadesi için doğru bilgi edinebilmeyi sağlayan en önemli özellik olur. Bu anlam ifadesi herkes için kullanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir