Anayasa’nın 73. maddesinde yer alan “kamu giderleri” neler olabilir?

Anayasa’nın 73. maddesinde yer alan “kamu giderleri” neler olabilir? Tartışalım. Madde 73 – Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.

Anayasa’da var olan maddeler, ülkenin değişilmez bütününü korumak üzerine belirlenmiştir. Anayasa’nın en önemli maddelerinden biri olan 73.maddede vergi hakkında önemli bir açıklama yapılır.

“Madde 73 – Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.”

Maddede yer alan kamu giderleri, devletin kamu hizmetlerini karşılamak üzerine harcadığı giderlerin tamamı olarak tanımlanır.

 

Kamu Giderleri Neler?

Madde 73’te yer alan “kamu giderleri” sınıfında değerlendirilen giderler, başlıca belirli kategorilere ayrılırlar.

 

Temel olarak:

  • Cari Giderler
  • Yatırım Giderleri
  • Transfer Giderleri
  • Gerçek (Olağan) Giderler olarak birbirlerinden ayrılırlar.

Devletin, yaptığı kamu harcamalarını finanse edebilmesine yönelik olarak belirli oranda gelir elde etmesi zorunluluğu bulunur. Kamu gelirleri, devletin en önemli gelirleri arasında yer alır. Vergi kamu gelirlerinde yüksek seviyede paya sahip olmasıyla ön plana çıkar.

 

Kamu Giderleri Örnekleri

Devletimizin kamuya yönelik olarak yaptığı harcamalar; sağlık, adalet, güvenlik, eğitim, ulaşım, yol ve köprü olarak açıklanır.

Anayasanın 73.maddesinde bulunan giderler sınıfında değerlendirilmeleriyle beraber, belirtildiği üzere mali güce göre vergilerin ödenmesi gereklidir.

Vatandaşların vergi ödemesi, devletimizin sürekli olarak kamu giderleri sınıfında yer alan giderleri karşılayabilmesine olanak sağlar. Güçlü devlet yapısını oluşturmak adına oluşturulan Madde 73, her zaman vatandaşların sorumluluğundadır.

Sağlık, adalet, güvenlik, eğitim, ulaşım, yol ve köprü alanında mevcut olan çalışmaların çok daha ileriye gidebilmesinde etkili olan çalışmalar bütününü “kamu giderleri” kapsar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir