Ben kimim konusunda neden farklı cevaplar vardır?

Ben kimim konusunda neden farklı cevaplar vardır?

İnsan “Ben kimim?” sorusunu kendine sorarken aslında nasıl dünyaya geldiğini, dünyaya geliş amacını, ölümden sonraki hayatının nasıl olacağı vb. sorulara yanıt arar. Ancak bu yanıtların cevapları sürekli değişkenlik gösterir. Çünkü yaşanılan zaman, mekân ve olaylar bu soruların cevaplarını da değiştirmektedir.

 

“Ben kimim?” sorusunu her insan farklı şekilde cevap verir. Bu cevapların farklı olmasının nedenleri arasında kişilerin inançları, hayata bakış açıları, tarihsel hafızaları, duygusal ve düşüncesel iç dünyaları gibi sebepler sayılabilir. “Ben kimim” sorusu aslında zor bir sorudur ve zaman zaman verilen cevaplarda değişiklikler görülür. Bu cevapların değişmesi kişilerin ruhsal dünyalarındaki değişimlerin neticesidir. Aslında insanoğlu kendi kimliğinin arayışı içindedir aklıyla yanıt bulamadığı soruların cevapları çağlar boyu aramaya devam edecektir.

 

“Ben kimim?” sorusuna en kapsamlı açıklamalar felsefi ve dini açıdan aslında getirilmiştir. Bilimsel verilerle elde edilen bulgularda insanın yaratılışı hakkında fikir vermektedir.

Ben kimim? konusunda farklı cevapların olmasının en büyük nedeni işte dini, felsefi ve bilimin yaptığı bu açıklamalara dayanır.

Bilim; insanı psikolojik ve biyolojik olarak incelemiş ve insan bedeninin yapı özelliklerini kendi yöntemlerini kullanarak açıklamaya çalışmıştır.

Din ise, “ben kimim?” sorusuna iman ve inanç noktasından yaklaşmış ve kendi açıklamalarının delileri olarak kutsal kitaplarda yazılanları göstermiştir.

 

Felsefi açıdan da “ben kimim?” sorusu filozlarca yıllarca tartışılmış ve farklı cevaplar verilmiştir. Bazı filozoflar bu soruya akılsal temellendirmeler yaparak yanıt aramış bazıları ise hem dini hem de doğa kavramı üzerinde değerlendirmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER