Anız yakılmasını önlemek amacıyla neler yapılabilir?

Ülkemizde çiftçiler anızı daha iyi şekilde tohum yatağı meydana getirmek, haşere ve yabancı otları yok etmek, hasattan sonra, hemen bir diğer ürünün ekimine geçilecekse istenilen şekilde ekim yapılması, anız sapları ile beraber mibzer gözlerin tıkanmasını önlemek amacı ile yapılmaktadır. Fakat bu nedenlerin sağlayacağı yarar, vereceği zararın yanında son derece ufak kalmakta. Anız yakılmasını önlemek için çiftçilerimize modern tarım teknikleri anlatılmalıdır. Bu modern tarım teknikleri içerisinde anız yakmanın son derece yanlış olduğu kesinlikle anlatılmalıdır. Yakma sonucunda ortaya çıkan zararların pek çoğunu neredeyse telafi etmek mümkün değildir. Ayrıca anız yakıldığında toprak içinde bulunan organik madde de yakılmakta ve yok edilmektedir.

Anız yakılmasını önlemek için neler yapılabilir? İlk olarak tohum yatağı hazırlanırken modern tarım teknikleri göz önünde bulundurulmalı ve bu şekilde yapılmalıdır.

İkinci olarak hububat hasatları biçer döver ile toprak yüzeyine en yakın şekilde yapılmalı ki anızın mikroorganizmalar tarafından parçalanacak olması ve çürüyerek maddeye dönmesi kolaylaşsın. Üçüncü olarak hasattan sonra anız parçalayan bir alet ile toprak karıştırılmalıdır. Dördüncü olarak da yabancı ot ve haşereleri topraktan uzaklaştırmak, hatta yok etmek için kimyasal ilaç kullanılarak, mücadele edilebilir.

 

Anız yakılmasını önlemek daha verimli topraklarda, daha güzel ürünlere sahip olmamızı, ülkemizin ve çiftçimizin daha verimli ve sağlıklı bir şekilde karşılık alarak ekonomik olarak da memnun kalmasına olanak tanıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir