Arkadaşlarınıza en çok hangi zamanlarda ihtiyaç duyarsınız? Neden?

Arkadaş kelimesi nasıl ortaya çıkmıştır bilir misiniz? Eski Türklerde askerler savaşırken arkadan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı kendini koruyabilmek adına sırtını bir kayaya veya sert bir ağaca yaslayarak ok atarmış. Böylelikle arkadan gelebilecek darbelere karşı kendini koruma altına almış olurmuş. ‘Arka+taş’ günümüze gelene kadar değişime uğrayarak ‘arkadaş’ kelimesine dönüşmüştür. Yani o zamanlarda askerlerin sırtını güvenle dayadıkları arka taş bizim şimdilerde sırtımızı güvenle dayadığımız arkadaştır.

Arkadaş ailedir, birliktir, beraberliktir, zor gününde yanında olandır. Aslında en zor gününde yardıma ihtiyacı oluyor derler arkadaşa. Bence insanın iyi gününde de arkadaşına ihtiyacı vardır. Sebebi ise bir mutluluk, sevinç, heyecan yaşadığında senin mutluluğunu paylaşacak bir insanın olmasıdır. Arkadaş iyi günde de, kötü günde de senin yanında olandır. Arkadaş düştün mü elini uzatıp kaldırandır. Mutluluğuna ortak, derdine derman olandır. İnsan mutluluktan çok derdinde yanında olmasını istiyor arkadaşının. Ağlayacak bir omuz, gözyaşlarını silecek bir el arıyor.

Siz siz olun arkadaşlarınızın kıymetini bilin. Sizde ona birer ‘arka taş’ olun. Onlar da size güvenle sırtını yaslayabilsin.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER