Arkadaşlarınızla birlikte bir okul gazetesi çıkaracaksınız. Hazırlayacağınız okul gazetesinin hangi prensiplere uygun olması gerektiğini öğrendiklerinizden yola çıkarak yazınız.

Logo

Okul Gazetesi Etkinliği

Okul gazetesi; öğretmen ve öğrenci işbirliğinde çıkartılması gereken bir etkinliktir. Öğrenci için motivasyon arttırıcı ve işbirliği ile etkinlik yapmada kullanılan etkili faaliyetlerden biridir. Bazı okullarda; okul dergisi veya okul gazetesi çıkarılmaktadır. Bu sayede araştırma ve inceleme becerilerinin geliştiği, yaratıcılıklarının arttığı ve yapılan çalışmaları sergileme imkanı bulmaktadır. Burada en önemli unsur ise, işbirliği içerisinde çalışarak, ortak bir ürün ortaya çıkarmaktadır. İleri yaşlara gelindiğinde, yapılan etkinlik, anlamlı bir hatıra olarak kalmaktadır.

 

Okul Gazetesi Çıkarırken Yapılması Gerekenler

  • Öğretmen ve öğrenci işbirliğinde okul gazetesinin adı konulmalıdır.
  • Okul gazetesi için, isteyen öğrencilerden seçilmiş bir yayın kurulu oluşturulmalıdır.
  • Okul gazetesinin her sayısı için farklı etkinliklere yer verilmelidir. Röportaj gibi.
  • Gazeteyi daha eğlenceli hale getirmek için içeriğinde; fıkra, tekerleme ve bulmacalara yer verilmelidir.
  • Gazetenin bir köşesinde, öğrencilerin o günün anlam ve önemini anlatan metin veya şiirleri yayınlanabilir.
  • Gazetenin isim ve içerik tasarımı tamamlandıktan sonra yayın kurulu da hazırlanarak, okul aile birliğinin maddi kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Okul Gazetesi Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul gazetesi çıkarmanın, sabır isteyen bir süreç olduğunun bilincinde olunmalıdır. Haftalık gazete düşünülüyorsa, içerik çalışması önceden planlı bir şekilde baskıya hazır hale gelmelidir. Gazete ilk basımından sonra, düzeni oturana kadar belli zorluklar yaşanabilir. Okul gazetesinin uzun vadede devam etmesi için, yaratıcı ve farklı fikirler gereklidir.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER