Asitli içeceklerin ve fastfood beslenmenin sindirim sistemi üzerindeki etkisini araştırıp sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

Asitli içeceklerin ve fastfood beslenmenin sindirim sistemi üzerindeki etkisi

Sindirim sistemi, besinlerin ağız yoluyla alınır ardından mideye ve bağırsaklara iletilmesi, atıkların boşaltılması ve yararlı maddelerin geri emilmesi ile süregelen bir süreçtir. Bu süreçte besinlerin oldukça önemli bir yeri vardır. Sindirim sisteminde yer alan tüm organlar, alınan besinden etkilenmektedir. Özellikle asitli besinler ve içecekler büyük önem taşırlar. Bu konuda sağlıklı bir şekilde sistemin işleyişinin devam etmesine engel olurlar. Çünkü sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir sistem oluşur. Bu durumda da direk olarak sindirim organları etkilenir. Asitli besinler en çok mide üzerinde etkinlik gösterir. Çünkü mide, yapısı gereği kimyasal parçalanmayı sağlar. Bu durumun gerçekleşmesi için de asit bakımından zengindir. Asitli içecek mide asidini normalden fazla bir şekilde arttırır ve midenin delinmesine kadar geçen bir sürecin yaşanmasına neden olur.

 

Midenin yanı sıra dişlerde asitli içeceklerden olumsuz etkilenmektedir. Bu durum asitin dışında bir de dışarıda sıklıkla tüketilen fastfood tarafından oluşur. Bu gibi hazır gıdalar, içerisinde bulunan yağdan dolayı mide ve bağırsak sistemini olumsuz etkilemektedir. Özellikle de bağırsaklar, yağların emilim noktası olduğundan dolayı en fazla etkilenen sindirim organıdır. Bu sindirim organı, günlük yaşantının dışında çıkıldığında olumsuz etkilenir ve bozulur. İshal dediğimiz durum yaşandığı gibi sıklıkla kabızlık gibi problemlere de neden olmaktadır. Bu yüzden bu gibi alışkanlıkların mümkün oldukça az hayata geçirilmesi kişinin sağlığı açısından önem arz eder.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER