İlk yardım uygulamalarını bilmek niçin önemlidir?

İlk yardım uygulamalarını bilmek niçin önemlidir? Açıklayınız.

 

İlk Yardım bilgisi hem birey olarak hem de toplum için önemlidir. Yardım gelene kadar kaza veya acil durumunda olan yaralanan kişilere yardımcı olmanızı sağlar. İlk Yardım becerileri evde, işyerinde veya halka açık yerlerde uygulanabilir, bu nedenle daha fazla İlkyardım sertifikalı olan insanlar toplumun daha güvenli olan bir alan oluşmasına yardımcı olurlar.

 

İlkyardım sertifikalı olmak sadece bir birey olarak size fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ailenize, arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza ve hatta bir bütün olan topluma da yarar sağlar. Konuşulması üzücü olsa da kazalar ve acil durumlar tamamen önlenebilir veya kaçınılmaz değildir. İşyerinde, evinizde veya kamusal alanda bir kaza olursa, acil bir duruma çaresiz bir şekilde olanlara şahit olmak, hoş bir durum değildir. Bu nedenle, mümkün olan çok sayıda insan için az Temel İlk Yardım bilgisine sahip olmak çok önemlidir. Böylece birçok kişinin hayatını kurtarmasına vesile olunabilir. En temel haliyle, İlk Yardım, yaralanma veya hastalık için yapılan ilk yardımdır. Temel İlk Yardım bilgisi, sınırlı ekipmanla gerçekleştirilebilecek nispeten basit teknikler ve prosedürlerden oluşur ve genellikle profesyonel tıbbi yardım gelene kadar gerçekleştirilir

 

Pek çok işletmede, İlk Yardım’da eğitimli az sayıda çalışanın olması gerekir ve eğitimin türü ve boyutu, işin özelliklerine bağlıdır. Ancak, yüksek tehlike riskli ortamlarda çalışan herkes, işveren gereksiniminden bağımsız olarak temel İlk Yardım bilgisine sahip olmalıdır. Kazalar her zaman önleyici prosedür ve bakım önlemlerine rağmen gerçekleşecektir. Bu nedenle, doğru şekilde eğitilmiş ve doğru ekipmanla çalışan bireyler, herkes için daha iyi güvenlik sağlamada büyük bir yardımcıdır. Uygun İlk Yardım olmadan, basit bir yaralanma ciddi hale gelebilir ve bazı durumlarda acil tıbbi tedavi olmaması nedeniyle ölümler meydana gelebilir. İlk Yardım sadece daha hızlı iyileşmeyi desteklemez, hayat kurtarmaya yardımcı olur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER