Atatürk ile aynı dönemde yaşamış olsaydınız ülkemiz için neler yapmak isterdiniz?

Atatürk ile aynı dönemde yaşamış olsaydınız ülkemiz için neler yapmak isterdiniz? Anlatınız.

 

Türk milletini her ferdi gibi o dönemde yaşamayı çok istemişimdir. Sadece yaşamak değil ama. Yaşarken bir fayda sağlayabilmek işe yaramak isterdim. Kendi açımdan bir mesleki eğitimim yok belki ama sadece meslek grupları değil insan gücü lazımdı o devirde. Yani biz öyle öğrendik. Nüfus yoğunluğu az imkanlar kısıtlı çalışan veya çalışacak insan gücü yetersiz diye. Tabi sadece çalışmak da değil, evden işe işten eve giden bir bireyden daha fazlasını da isterdim. Bir proje sahibi olmak. O projeyi gerekirse Atatürk’e iletmek. Ama bunu onu görme hayalim dışında ele alıyorum. Tabi ki onu da çok merak ediyorum. Görmek onunla konuşmak ona bakmak da isterim. Fayda sağlama amacı taşıyorsam bu hayalim daha büyük olmalı ama. Çünkü o dönemde yapılacak güzel bir iş belki bir milletin kurtuluşunu hızlandıracak daha kolay hale gelecek belki daha az insanımız şehit olacaktı.

 

Hayal kurarken bile idealleri olmalı insanın bu yüzden. Kuru kuruya kendi iyiliği için hayal etmek o insanın dar bir dünyada yaşamasını gerektirir. Ama büyük hayali olan insan öyle mi ? Büyük idealleri olur o insanın. Gerçekleştiremese bile adından söz ettirir hiç değilse. Her zaman başarabilmek mümkün olamaya bilir. Ancak fayda sağlayacağı düşüncesi ile çaba sarf eden insan hayalini gerçekleştirmekte ki azmi ile belki başaracak olana ilham verir. Belki başarılacak işin temellerini atar. Umutsuz olmadan büyük ideallerimizin peşinden gitmeliyiz. Kendimizi değil milletimizi düşünmeliyiz.

 

Şahsım adına o dönemde yaşamış olsaydım bende bu çerçevede düşünür başarılı olduğum alanda yoğunlaşır en iyisini yapana kadar uğraşırdım. Herkesin elini taşın altına koyduğu o dönemde seyirci kalmak hem milletine hem tarihine ihanet olur yoksa. Bir fabrika kurarak; kurtuluş mücadelesinin sonrası için söylüyorum bu arada, gerekli iş sahası oluşturur hem milletimin refah seviyesini yükseltmek için çabalar hem de yerli üretim konusunda devletime katkıda bulunurdum. Vergi mi daha fazla verir devletçilik ilkesi ile görüşümü belirtirdim. Halkçı olmak içinse milletime tam anlamıyla destek olur her türlü hayır işine koşardım. Okul hastane vb. Yapıların oluşumuna katkı sağlardım.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER