Atatürk’ün “beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” Sözünü açıklayınız.

Atatürk’ün “beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” Sözünü açıklayınız.

 

Daha önce o dönemde yaşasaydık dedik. Bakın böyle de yaşanıyormuş o dönemde değil mi? Bizler zamana yolculuk yapmayı sadece meraktan mı istiyoruz yoksa ? Halbuki daha önemli olguların düşünülmesi gerekmez mi ? Soruya soruyla yanıt vermek değil niyetim. Anlayamadım bu sözün gerekliliğini anlamadan mı sordunuz o soruyu yoksa bizi mi çelişkide bırakmak istiyorsunuz ?

 

Bakın şöyle açıklayayım zamanı yaşayamadan geçmişe bakamayız. Tabi ki yaşadığımız devire göre davranacağız. Tabi ki tarihimizi de anlayacağız. Ancak her ikisini aynı anda yapmak için daha çok öngörü sahibi olmamız gerekiyor. Kendi gelişimimizi hızlandırmamız daha çok fikir sahibi olmamız gerekir. Bunlar ön koşul sadece. Düşünürken veya uygularken de bazı ritüellere uymalıyız ki tam manasıyla anlayalım kavrayalım hisleri yahut duyguları.

 

Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün bu sözünü ele alırken yukarı bahsettiğim hususlarda dikkatli olmamız gerekiyor. Duyguları ve fikirleri anlayıp hissetmek için önce bir test edelim kendimizi. Çevremize karşı bu konuda ne kadar başarılıyız. Kendi dünyamızda yaşamıyoruz. Çevremizde bir çok insan mevcut ve bizim o insanlara karşı sorumluluklarımız var. Sorumlulukları geçtim sadece anlayabiliyor muyuz ona bakalım. Atatürk’ün de istediği o. Bir şey yapmayın beni görmek, yıllar sonra ki milletim için mümkün olmayacak. Siz beni anlayarak beni görebilir hissedebilirsiniz demek istiyor. Bakın gerçekleri konuşalım. Evet taşıdığımız sevgi ona olan özlemimiz bizde merak uyandırıyor o’nu çok görmek istiyoruz bu doğru. Ama gerçek hayatta düşünüp uygulayacağımız bazı durumlar onun yerine geçebilir. Geçmese de bir vasiyeti yerine getirmiş oluruz.

İlkeleri ezberledik. Ya uygulaması ?  Gazi Mustafa Kemal’in fikirlerinin temelini oluşturan bu ilkeleri uygulamakla başlayalım işe. Sonrasında vatan-millet aşkı duygusunu tatmak için yaşamalıyız. Sevmeliyiz insanımızı ve vatanımızı. Böyle hissedersek tabi ki yetecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER