Atatürk’ün “Barış ulusları refah ve saadete eriştiren en iyi yoldur.” sözünden hareketle ülkeler için barışın önemini dört maddede açıklayınız?

Logo

Atatürk’ün “Barış ulusları refah ve saadete eriştiren en iyi yoldur.” sözünden hareketle ülkeler için barışın önemini dört maddede açıklayınız?

 

Atatürk, savaş döneminden sonra bir ülkeyi kalkındıran ve adeta baştan yaratan liderimiz olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır. Atatürk’ün “Barış, ulusları refah ve saadete eriştiren en iyi yoldur.” Sözüyle savaş dönemini kısa bir cümleyle özetleyerek, devletlerin her zaman uzlaşı politikaları içerisinde olarak tarih sahnesinde savaşların olabildiğince az olması gerektiğine işaret etmiştir. Savaşın birçok noktada geri kalmışlığın habercisi olduğunu da belirtmiştir.

  • Savaşların ortaya çıkması ile beraber ülkelerin işgücü asker sınıfında sayılarak, cephede yer almaya başlayacaktır. Bu kişilerin birçoğu cephede ölüp giderken, ülkenin toparlanma sürecine olumsuz bir katkıda bulunacaktır. Ekonomik kalkınmada görev alacak olan kişilerin bu denli bir olay içerisinde olması halinde devletlerin yıpranması durumu söz konusu olabilecektir.
  • Savaşların ortaya çıkması durumu var olan doğal kaynakları da yok ederek ekonomik faaliyetler içerisinde kullanılmasını da büyük ölçüde engelleyecektir. Ülkelerin ekonomik faaliyetlerine dair planlarının askıya alınması noktasında da önemli bir gerekçe olarak görülebilecektir.
  • Ülkede savaş nedeniyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde de gözle görülür bir düşüş yaşandığı da söylenebilmektedir. Böylelikle insanların temel besin maddelerine dayalı kıtlık sorunuyla karşı karşıya kaldıkları da görülebilecektir.
  • Savaş durumu esnasında ticari faaliyetlerde de duraksama yaşanacaktır. Ülkenin genel olarak savunma sanayine odaklanması da bu ekonomik faaliyetlere ciddi zarar verecek ve yaşam kalitesini düşürecektir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER