Atatürk’ün “Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir.” sözü size ne ifade etmektedir?

Atatürk’ün “Dünyada her şey için, uygarlık için, yaşam için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir.” sözü size ne ifade etmektedir? Tartışınız.

 

Dünyada görülen bütün önemli değişikliklerin temelinde iyi bir eğitim bulunmaktadır. Eğitimli olan kimse savaşı, kavgayı ve riyakarlığı sevmez. Eğitimli olan bir kimse yardımlaşmanın, iyiliğin ve dostluğun kıymetini bilir. Atatürk bu sözünde aslında hayatın nasıl daha güzel yaşanacağını anlatmaya çalışmıştır. Eğitimli olan büyük, küçüğünü karşılıksız sevmeyi bilir. Eğitimli olan küçük, büyüğüne saygı duymayı bilir. Çünkü toplumun en küçük yapı taşı olan aile iyi bir eğitim aldığı zaman milletin değerini ortaya koymaktadır. Çünkü mutluluk, sadakat, huzur ve başarı küçük yaşlarda iyi eğitimin meyveleri arasındadır.

 

Geçmiş dönemlerden beri baktığımız zaman adından yaptığı işlerle söz ettiren ilim sahibi kişilerin hepsi iyi eğitim almış, kendini iyi yetiştirmiş insanlardır. Bu doğrultuda günümüzdeki teknoloji ve kolaylıkla eğitimi en iyi şekilde verebilmek mümkündür. İyi eğitim almış ve iyi yetişmiş bir çocuk ilerleyen yıllarda yaptığı işlerle adını duyuracaktır. Ailesinden başlamak üzere, topluma ve ülkeye büyük katkılar sağlayabilecek insanlar yetişecektir.  Atatürk insanlar için güzel bir örnek olmanın yanında Türk Gençliğinin en güzel şekilde yetişmesi konusunda da önemli adımlar atmıştır. Gençler yaşadıkları dönemin her alanda ilerlemiş milletlerini örnek alarak bu milletlerin çağdaşlık yolunda gittikleri yolu örnek almalarını Mustafa Kemal Atatürk gençlerden istemiştir. Bu söz ile anlatılmak istenen, eğitimin hayattaki önemidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER