Tarihi yazan, tarihi yapana sadık kalmazsa sonuç insanlığı şaşırtacak bir şekil alır sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mesajı tartışınız.

” Tarih Yazan, Tarihi Yapana Sadık Kalmazsa Sonuç İnsanlığı Şaşırtacak Bir Şekil Alır” Sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ün Verdiği Mesajı Tartışınız

 

İnsanların geçmiş tüm tarihe tanıklık etmesi mümkün değildir. Günümüzde tarih bilgilerini tarihi kaynaklardan edinmekteyiz. Aslında Atatürk bu sözü ile geçmişin doğru aktarılmasının önemini anlatmaktadır. Çünkü her dönem yaşanan olaylar tarih yazan insanlar tarafından gelecek nesillere aktarılmaktadır. Tarihi yazan kişi yanlış bilgiler kaydettiği zaman sonraki dönemlerde yaşayan insanların geçmişlerini yanlış öğrenmelerine neden olacaktır. Bu da toplumun yanlış temel üstüne kurulmasına neden olacaktır. Bu noktada tarih yazanların tarih yapanlara neden sadık kalmaları gerektiğinin önemi ortaya çıkmaktadır.

 

Tarihin amacı, tarihi okuyan kişileri doru bilgilere yönlendirmektir. Tarihçi tarih yazan kişidir. Yani geçmişte yaşanan olayları günümüze aktaran kişidir. Tarih yazan kişinin yazdığı bilgiler doğrultusunda gelecek nesiller bilgi sahibi olmaktadır. Geçmişte yaşanan olayların doğru bir şekilde anlatılması gelecek kuşaklar için önemlidir. Yanlış tarih ile yetişmek toplumun zarar görmesini sağlamaktır. Bu nedenle tarih yazan kişinin doğru bilgileri aktarması gerekmektedir. Olayın yaşandığı yer, kişiler, tarih ve zaman doğru bir şekilde yazılmalıdır.  Bunun yanında tarih bir bilim dalıdır ve bilim dallarında objektiflik önemli bir özelliktir. Tarihi yazan ve tarihi olayları kaydeden kişiler bunu tarafsızlık ilkesine bağlı olarak yaparlarsa gelecekte yaşayacak insanlar geçmişleri hakkında doğru bilgilere sahip olurlar. Bu durum geleceğin daha güzel şekillenmesine de yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER