Atatürk’ün Hangi Özelliklerini Biliyorsunuz?

Logo

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Atatürk; aynı zamanda örnek bir insan modeli olarak Türk gençliğinin örnek alması gereken bir kişidir.

Vatanseverliği:

Atatürk vatan savunması sürecinde her fedakârlıkta bulunmuş bir devlet adamıdır. Türk milletine güvenerek vatanın kurtulacağına canı gönülden inanan Mustafa Kemal Paşa; bunun için elinden geleni yapmıştır.

İdealistliği:

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmakla kalmayan Atatürk, aynı zamanda da Türk halkının refah seviyesini de yükseltme amacıyla hareket etmiştir. Bu amaçlarına da en kısa süre içerisinde ulaşma gayreti içerisinde yer almaktadır.

Sabırlı ve Disiplinli Olması:

Önemli bir karar almadan önce Atatürk iyice inceleyerek düşünmesi bu özelliğini gösterirdi. Kararı aldıktan sonra da ne zaman uygulanacağı konusunda sabır gösterirdi.

Açık Sözlülüğü:

Türk halkı ille ilgili düşüncelerini paylaşma konusunda herhangi bir çekince içerisine girmezdi. Yanlışı olduğunda da halkın kendisini eleştirmesi gerektiğini belirtirdi.

İleri Görüşlülüğü:

Olayların gidişatını önceden tahmin eden Atatürk; önlemini de buna göre alabilirdi. Buna en büyük örnek Çanakkale Cephesi’nde düşmanın hangi kıyıya çıkarma yapacağını önceden sezebilmesi gösterilmektedir.

Eğitimci Yönü:

Türk milletinin özgürlüğünü kavuşmasında pay sahibi olan Atatürk; aynı zamanda da uygarlık zirvesinin en ileri evresine taşımak için eğitime büyük önem veren bir yapıdadır. Eğitimli gençlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği olduğunu ifade etmektedir.

Yöneticiliği:

Atatürk yönetici olmak için tüm özellikleri içerisinde barındırdı. Kibar, dürüst ve entel duruşu ile Türk milletini başarıyla yansıtan bir tarihi kişidir.

 

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER