Atom numarası 36 olan X elementinin nötron sayısı proton sayısından 11 fazladır.

Atom numarası 36 olan X elementinin nötron sayısı proton sayısından 11 fazladır. Buna göre bu elementin kütle numarası kaçtır?

 

Bir elementi “X” harfiyle sembolize edersek bu elementin sağ ve sol kısmına bazı sayılar yazılmaktadır. Bu sayılar şu şekilde ifade edilir : Sol alt köşeye yazılan proton sayısı,sağ alt köşeye yazılan elektron sayısı,sol üst köşeye yazılan kütle numarası,sağ üst köşeye yazılan iyon yükü ve sol ortaya yazılan nötron sayısını ifade eder.

 

  • Bir atomda atom numarası = proton sayısı = çekirdek yüküdü Bir soruda bu kavramlardan hangisi verilirse verilsin proton sayısı olarak ele alabiliriz.
  • Kütle numarası = nükleon sayısı ‘dır ve proton ve nötron sayısının toplanmasıyla elde edilir. ( proton sayısı + nötron sayısı )
  • İyon yükü bir atomun pozitif veya negatif yüklü olduğunu bizlere gö Proton sayısından elektron sayısının çıkarılmasıyla elde edilir. ( proton sayısı – elektron sayısı )

 

Nötr atom, elektron ve proton sayısı birbirine eşit olan atomlara verilen addır. Periyodik tabloda yer alan tüm elementler nötr olarak ifade edilmektedir.

İyon adı verilen atomlar ise belirli miktarda elektron veren veya alan atomlara verilen isimdir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta ise protonlar kesinlikle hareket etmez, hareketli olan tanecik yalnızca elektronlardır.

 

Yukarıdaki verilen bilgileri soru üzerinde uygularsak :

Nötron sayısı proton sayısından 11 adet fazladır ifadesi yer alıyor. Soru içerisinde proton sayısıyla aynı anlama gelen atom numarası ise 36 olarak verilmiş. 36+11 işlemiyle nötron sayısı “47” olarak bulunmaktadır.

 

Kütle numarası bildiğimiz üzere proton ve nötron sayısının toplamına eşittir ( proton sayısı + nötron sayısı). 36 olan proton sayısı ile 47 olan nötron sayısı toplandığında (36+47 ) kütle numarası 83 olarak bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir