Avuçlarınızı kuvvetli bir şekilde bir süre birbirine sürtünüz. Avuçlarınızın içinde oluşan ısıyı hissettiniz mi?

Logo

Avuçlarını Kuvvetli Bir Şekilde Bir Süre Birbirine Sürtünüz. Avuçlarınızın İçinde Oluşan Isıyı Hissettiniz mi? Bu Isının Sebebi Ne Olabilir?

 

Bu durumun en kısa açıklaması sürtünme kuvveti olarak bilinmektedir. Hareket halindeki cisimlerin sahip oldukları bir kuvvet vardır. Bu esnada cisimler sahip oldukları kinetik enerjiyi ısı enerjisine dönüştürerek kinetik enerjinin azalmasına sebep olmaktadır. Avuçlar birbirine sürtündüğünde avuç içleri ısınmaktadır. Bu ısı, sürtünme kuvveti nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Avuçlar birbirine sürtündüğünde kinetik enerjinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşmektedir. Yani kinetik enerji kaybolmadan ısı enerjisine dönüşmektedir.

 

Detaylı bakmak gerekirse, kinetik enerji hareketli cisimlerin sahip olduğu bir enerji türüdür. Bu enerji cisimlerin süratleri ve hareketlerine bağlıdır. Cisimlerin kütleleri büyüdükçe ve süratleri arttıkça kinetik enerjileri artmaktadır.

 

Sürtünme kuvveti, cisimlerin birbirine sürtünmesinden dolayı ortaya çıkan kuvvet ya da enerjidir. Sürtünme kuvveti cisimlerin hareketlerini zorlaştırmaktadır. Bu da cisimlerin yavaşlamasına neden olmaktadır. Sürtünme kuvveti ile meydana gelen yavaşlama kinetik enerjiyi etkilemektedir. Sürtünme ve yavaşlama kinetik enerjinin azalmasına neden olmaktadır. Aslında hepsi birbiri ile bağlantılı ilerlemektedir. Kinetik enerjideki azalma, kinetik enerjinin başka enerji türlerine dönüşmesine neden olmaktadır.

 

Sadece ellerin birbirine sürtünmesi ile çıkan enerji ve birbirine bağlantılarına bakıldığında karmaşık bir olay gibi görünmektedir. Ancak burada dikkat çeken kelimeler ısı ve kinetik enerjidir. Sürtünme nedeniyle meydana gelen temel enerji bu ikisidir. Tabi hızı ve kütlesine göre artan veya azalan enerji de önemlidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER