Yaşadığınız çevreye ait olan gelenek ve görenekler hakkında bilgi toplayınız.

Logo

Yaşadığınız çevreye ait olan gelenek ve görenekler hakkında bilgi toplayınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.

 

Ülkede halkımız arasında yaşanan farklı durumlar için çeşitli törenlerin düzenlendiği bir takım gelenek ve görenekler yer almaktadır. Konuyla ilgili detaylara bakıldığında bebek sahibi olacağını öğrenen aileler için doğum gelenekleri bulunmakta olup bu durum aile üyeleri arasında büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılanmaktadır. Doğum sonrası akrabalar tarafından bebeğe ve annesine çeşitli hediyeler takdim edilmekte ve birtakım aile ziyaretleri gerçekleştirilerek geleneklere uygun kutlamalar tertip edilebilmektedir. Evlenmeye karar veren çiftler için kına, nişan ve düğün gibi bölümleri bulunan evlilik gelenekleri yer almakta olup nişan törenini kız tarafı düğünü ise erkek tarafı üstlenmektedir. Bu bölümlerde yöresel türküler eşliğinde oynanan oyunlar ile kutlamalar gerçekleştirilmektedir.

 

Askere gitmeye hazırlanan kişiler için ailesi tarafından mevlit okutulması, dua edilmesi gibi gelenekler yerine getirilmekte ve bu süreç içerisinde yakın akraba ve komşular tarafından asker ailesine ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Asker adayına harçlık verilmesi gibi yardımlar yapılır ve eline kına yakılarak askere gönderilmesi sağlanır. Ramazan ve Kurban gibi dini bayramlarda bayramın ilk gün sabahında bayram namazı için halk Camide toplanır ve ilk bayramlaşma burada gerçekleştirilir. Küçükler büyüklerinin ellerini öper akraba ziyaretleri gerçekleştirilir. Yöresel yemekler ve tatlılar eşliğinde hoş sohbetler edilir. Küçük çocuklara bayram harçlığı ve hediyeler verilerek onların da mutlu olması sağlanır. Bahsedilen durumlar haricinde sünnet, hac ve cenaze gibi durumlarda da geleneklere uygun olacak şekilde törenler gerçekleştirilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER