Aydınların ve gençlerin milletlerine karşı sorumluluklarının neler olduğunu tartışınız.

Aydınların ve gençlerin milletlerine karşı sorumluluklarının neler olduğunu tartışınız.

Halkın nabzını tutan ve halkın fikirlerini izah etmesine yardımcı olan kesim aydınlar ve gençlerdir. Gençlerin ve aydınların da milletine karşı doğal olarak oluşan sorumlulukları vardır. Her genç milleti ve vatanı için samimiyetle çabasını göstermelidir. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi eğitim ve çalışmaktır.  Bir gencin azimle çalışması ve iyi bir eğitim alması milletin refahı için önemlidir.  Eğitimli ve çalışkan insanların oluşturacağı bir toplum kolay kolay kandırılamaz ve sekteye uğratılamaz.

 

Gençlerin çalışması ve milletin ekonomisine de katkıda bulunması milletin çöküşe uğramasının önene geçer.  Her bireyin, daha doğrusu milletini ve vatanının seven her bireyin çalışması gerekir.

Çalışan milletler ekonomik olarak özgürleşir ve Atatürk der ki ekonomik yönden bağımsız olmayan bir toplum tam anlamıyla bağımsız sayılamaz.

Toplumun tam bağımsızlığı için gerekli olan ekonomik bağımsızlıktır.

 

Aydınların ise toplum için doğru yol gösterici vasıfları vardır.  Bu bir keyfiyet değil bu bir görevdir aydın kişi için.

Toplumuna ve vatanına karşı edindiği bir görev. Ülkenin içine gireceği ya da girdiği herhangi bir kargaşa ortamında önce aydınlara bakılır çünkü bilen ve eğitimli olan kesim ne yapar ise millet de ona uyacaktır.  Yalnızca kendini düşünen aydınlar ancak sözde aydınlardır. Aldığı eğitimi ve bilgiyi milletinin ve vatanının ferahı için sarf eden insanlar milletin varlığı süresince tüm ruhlarda yaşatılır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER