Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Ne Demek?

Logo

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Ne Demektir?

 

Her insanın başına en az bir kere “bankanız provizyon vermedi” hatası gelmiştir. Pek çok kişi bu hatanın anlamını bilmemektedir. Bu yazımızda sizlere bu problemin detaylarından bahsedeceğiz.

 

Konunun tam anlaşılması için provizyonun ne demek olduğunu bilmemiz gerekir. Provizyon, ödeme onay sistemi olarak açıklanabilir. Bu konuda örnek vermemiz gerekir ürün satın alırken bilgilerinizi girip onayladığınız zaman bankanıza ileti gitmekte ve banka eğer kart üzerinde herhangi bir sıkıntı yoksa otomatik olarak onaylamaktadır. Bu işlem esnasında kredi kartı ya da banka kartınızın limitinizin yeterli olup olmadığı gibi kontroller yapılmaktadır. Saniyeler içerisinde uygulanan bu iletim hizmetine kısaca provizyon adı verilmektedir. Peki, bankanız provizyon vermedi ne demektir?

 

Türkiye’de en fazla tercih edilen bankaları kullanan kişilerin şikayet ettiği bu duruma bir açıklama getirmek istiyorsanız. Büyük ölçekli bankaların müşteri sayısı daha fazla olmasından dolayı şikayet sayısı da artmaktadır. Nedenleri değişse de aşağı yukarı her banka üzerinde benzer provizyon verilemedi hatası karşımıza gelmektedir.

 

Kredi Kartında Provizyon Hatası

 

Kredi kartınız üzerinden alışveriş gerçekleştirirken provizyonun alınmadığı konusunda sizde uyarı alıyorsanız, bu hatanın bazı nedenleri yer almaktadır. En sık yapılan hataların başında ise kart bilgilerinin yanlış girilmesidir. Ayrıca kredi kartınızın internet alışverişlerine kapalı olması da provizyon hatasına neden olmaktadır. Bununla beraber kartınızın limiti yeterli olmaması durumunda da bu uyarıyı alabilirsiniz. Dördüncü madde ise kartınızı yıllardır kullanıyorsanız ve son kullanım tarihinin geçmiş olduğunu fark etmediyseniz bu problemle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bazı internet adresleri müşterilerinin kredi kartlarını engelleyebilmektedir.

 

Bu konuda yurt dışı alışverişi yapanları da ilgilendirmektedir. Kartınız üzerinden aliexpress, amazon gibi global adresler üzerinden ürün alıyorsanız bu hatayı görebilirsiniz. Ödeme esnasında onay işleminin bulunması veya provizyonun geç gelmesi nedeniyle benzer hatalar görülebilmektedir. Bu durum genel olarak yurt dışından alışveriş yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi sorunlar da ise bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek konuyu kısa sürede çözebiliyorsunuz. Eğer provizyon hatası alıyor ve müşteri temsilcisi size çözüm üretemiyorsa direkt olarak sanal kart oluşturmanızı sizlere tavsiye ediliyoruz. Sanal kartınız üzerinden normal kredi kartı gibi alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kart ile kendi tanımladığınız limit doğrultusunda alışveriş yapmak son derece kolaydır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER