Barış milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur sözü ile ne ifade etmek istemiştir?

Atatürk “Barış milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur.” sözü ile ne ifade etmek istemiştir?

Atatürk, barışa her zaman önem veren bir lider olarak tanınmıştır. Hem yurtta hem de dünyada barışın sağlanmasına yönelik üstün çaba sarf etmiştir. Atatürk’ün “Barış milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur.” sözü bunun kanıtı niteliğindedir.

 

Bu sözüyle anlatmak istediği; barışın insanların refah ve mutluluğunu yükseltmesidir. Milletlerin tamamı için geçerliliğini koruyan söz, dünya çapına hitap etmektedir.

 

Her millet için savaş gibi olumsuz durumlar, insanları olumsuz anlamda etkiler. Yegâne ortak nokta olarak belirlenen barış ise birlik ve beraberliği sağlar. Atatürk, toplumsal huzurun önemine dikkat çektiği sözünü tüm dünya milletleri için ortak bir payda olarak söylemiştir.

 

Barış, milletler için huzurlu yaşamı beraberinde getiren değişilmez bütünlük olarak ön plana çıkar. Her zaman barışın olması demek yaşam şartlarının da yüksek seviyede olması demektir.

 

Atatürk’ün “Barış milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur.” sözünde vurgulamak istediği diğer nokta, milletler arasındaki barışın dünyayı etkileyeceğidir.

 

Milletlerin arasında mevcut olan barış ortamı sayesinde savaşlarda çok daha uzak mutlu yaşayan insanların bulunduğu dünya oluşturulur. Barış ortamı içerisindeki toplumlar, hayatlarını çok daha ileri şartlarda yaşayabilme ayrıcalığını elde ederler. Atatürk, barışın gereklilik olduğunu belirttiği sözüyle dünyanın pek çok milleti için ilham verici olmuştur.

 

“Barış milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur.” sözünün yanı sıra barışla alakalı olarak en bilinen sözlerinden biri olan “Yurtta sulh cihanda sulh.” ile de milletler arası barışı desteklemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir