Basamaklı Sağlık Hizmeti

Basamaklı sağlık hizmetinin ne olduğunu ve yararlarını çeşitli kaynaklardan araştırarak arkadaşlarınıza anlatınız.

 

Basamaklı sağlık sistemi öncelik olarak sağlık alanındaki harcama miktarını azaltma için yapılan bir uygulamadır. 3 basamaktan oluşan bu sistemin yalnız fiyat olarak değil hastaların daha hızlı teşhis ve tedavi edilebilmesi için güzel bir uygulamadır. Bir çoğumuzun bu uygulama ile hastanelere giderken aslında bunun farkına bile varmıyorduk.

Birinci basamak ayakta tedavi edilebilen hastalar içindir. Hastalıkların ciddiyetine göre basmak sistemi doktorların ve hemşirelerin daha pratik ve hızlı olmasına olanak sağlamıştır. İlk rahatsızlandığınızda başvurmanız gereken sistemdir birinci basamak. Sağlık ocakları, Anne Çocuk Sağlığı Merkezleri gibi sağlık kuruluşları birinci basamak tedavi hizmeti veren kuruluşlar arasında yer almaktadır.

 

İkinci basamak sağlık sistemi ise artık hastalığa tanı konulma aşamasıdır. Tedavilerin artık uzman doktorlar tarafından yapıldığı ve doğru tanı ve teşhisin büyük önem taşıdığı bu basamak 3. Basamağın temelini oluşturur niteliktedir ve hastalığa doğru tedavinin uygulanması için çok dikkatli olunması gereken bir adımdır.

Üçüncü basamak sağlık sistemi ise en üst basamak olmak ile birlikte en gelişmiş uygulama cihazlarına ve mekanizmaya sahip olan basamaktır. Eğitim ve araştırma hastaneleri ve ruh sağlığı ve psikiyatr bölümlerin bulunduğu basamaktır.Bu sistem her hasta için teker teker doğru teşhis ve tedaviyi bulabilmek için kullanılan bir uygulamadır. Hastaların sıra beklemek ve çokça insanın aynı aşamada birikmesine karşı alınan bir önlemdir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER