Bayrağımız için canımızı bile vermekten niçin çekinmeyiz?

Bayrağımız için canımızı bile vermekten niçin çekinmeyiz?

Bayrak, bir ülkenin bir vatanın bağımsızlığını simgelemektedir. Bayrak varsa ve bayrak yükseklerde ise o ülkenin özgürlüğünü temsil etmektedir. Bu yüzden bayrağımız için canımızı bile vermekten çekinmeyiz.

 

Bayrak , herkes için varlığımızı ve benliğimizi temsil eden en önemli unsurdur. Bayrak bir çok alanda kullanılır . Özel günlerde(düğün, asker, gibi) Cenazelerde (şehit), ve resmi günlerde (19 mayıs, 23 nisan, 10 kasım, 30 ağustos, 29 ekim) gibi tatillerde işyeri ve evler olmak üzere ülkenin her yeri bayraklar ile süslenir. Bu durum bayrağa olan saygı ve sevgidendir. Bayrak demek bir ülkenin varlığıdır, servetidir, Namusudur. Bir ülkede kullanılan bayrağın değişmesi; o ülkenin özgürlük ve bağımsızlığının elinden alınması demektir. Hatta başka ülkenin himayesine geçerek onların istediklerini yaptırım zorunluluğu olmuş olur. Bu yüzden aksi bir durum söz konusu olduğu zaman herkes canla başla uğraşır. Canını verecek dahi olsa bayrağı elden düşürmemeye  çalışır ve onu daima yükseklerde tutar.

 

Eski zamanlara bakacak olursa: Çanakkale zaferinde tüm vatan seferber olmuştur. Halk çoluk çocuk demeden bayrağını alıp kendini dışarıya atmıştır. Bu durum ile bayrağa ve vatana duyulan sevginin göstergesidir.  Bayrağımıza sahip çıkarak özgürlüğümüze de sahip çıkmış sayılırız. Yıllardır süre gelen al bayraklı bayrağımız, göklerden hiç inmeyecek ve  de müsaade etmeyeceğiz bilincinde olarak gelecek nesillere de bunu anlatmak olmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER