Beden dilini kullanarak konuşmak, bir konuşmanın etkililik derecesini yükseltir diyen biri, sizce bu düşüncesinde haklı mıdır?

 “Beden dilini kullanarak konuşmak, bir konuşmanın etkililik derecesini yükseltir.” diyen biri, sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Aşağıya yazınız.

 

İletişim kişilerinin anlaşması için en önemli unsurdur. İletişimin birçok çeşidi olabilmektedir Bu iletişim seçeneklerinden birisi de beden dilidir.

 

Beden Dili ; Kişilerin hareket , işaret ve mimik hareketlerle iletişim kurma şeklidir. İletişimin en önemli durmalarından birisi de budur. Beden dili kullanarak daha samimi ve söylenenler daha net bir şekilde anlatılabilmektedir. Bu dil sayesinde iletişimi önemli rolde etkileyerek kişiler arasında da bağı kuvvetlendirdiği görülmektedir. Bu sayede Beden dilini kullanarak konuşmak, bir konuşmanın etkililik derecesini yükseltir. Beden dilinden en önemli nokta gözlerdir. Özellikle önemli bir konuşma esnasında veya bir konferans salonunda insanlarla göz kontrolünde olmak; sizleri daha dikkatli dinlenmesini sağlayan bir durumdur. Beden dili sayesinde birçok şeyi bulabiliriz. Örneğin bir insanın yalan söylediğini beden dili sayesinde çözebilirsiniz. Kişiye soru sorduğunuzda, yalan söyleyen bir kişi genellikle ilk olarak elini saçlarına götürüyorsa yalan söyleyebilme ihtimali vardır. Ya da bir kişi ellerini nereye koyacağını bilmeyen tavırla sergiliyorsa bu kişi; biraz kararsız biraz da halinden menün olmayan bir halde olduğunu göstergesidir.

 

Beden dili normal iletişim araçlarına göre daha içten bir dile sahiptir. Bu sayede insanları etkileme sanatında önemli bir yere sahiptir.  Bu dil ile bir çok  önemli konuya imza atılabilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER