Bayrağımızın ve İstiklal marşımız bizler için değeri ve önemi nedir?

Bayrağımızın ve İstiklal marşımız bizler için değeri ve önemi nedir?

 

Bayrak bir ülkenin sembolünü ve özgürlüğünü temsil eden semboldür. Bayrak bir ülkenin olmazsa olmaz unsurudur. Her bayrağın bir anla

mı vardır. Her bayrak da bir ülke destanı yazar. örneğin Türk bayrağımız; kırmızı rengini şehitlerimizin kanlarından almıştır. Türk bayrağımızın da ortaya çıkma hikayesi vardır. Savaşta şehitlerimizin kanlarında oluşan birikinti oluşur  ve egece vaktinde  ortaya çıkan ay bayrağımızı oluşturur. Ay ve yıldız şanlı Türk Bayrağımızı sembolize eder.

 

Üzerinde  bulunan  simgeleriyle özgürlüğü de temsil etmektedir. İstiklal marşında da söylendiği gibi “ Dalgalan sende  şafaklar gibi ey nazlı hilal” .. Sevgili Mehmet Akif Ersoy istiklal marşını bayrağa ve milletimize hitaben yazmıştır. İstiklal marşı da ülkeyi yansıtan marşımızdır. 10 kıtalık olan  milli marşımızın her mısrasın da şanlı bayrağımızdan, şehitlerimizden ve vatan sevgisinden bahsedilmiştir. İstiklal marşımız Kurtuluş savaşından sonra askerlerimize moral vermek amacıyla yazılmıştır. İstiklal marşını okurken veya dinlerken her satırında vatan millet sevgisinin hissettiren, bağımsızlığınızı kanıtlayan bir marştır. İstiklal marşı önemli günlerde ve önemli zamanlarda söylenir. Örneğin milli maçlarda resmi törenlerde , 29 ekim , 19 mayıs …, yada okullarda özellikle Pazartesi sabah ve Cuma günleri okul çıkışı olmak üzere okul  törenlerinde senelerdir okunmaktadır.  Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bayrağımıza ve marşımıza her zaman sahip çıkacağız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER