Bayramların bir arada yaşamamız açısından önemi nedir?

Logo

Bayramların bir arada yaşamamız açısından önemi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Cevap: Bayramlar insanların en mutlu günleri arasında yer alır. Mutlu anlarını en sevdikleri ile geçirmek isteyen insanlar bayramlarda her zaman bir arada şen ve neşeli olur. İşte bu nedenle insanlar bayramları bir arada ve mutlu şekilde kutlamaktadır.

 

Bayramların insanları bir araya getiren özel günler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dini Bayramlar ya da Milli Bayramlar tüm insanları bir araya getiren önemli ve özel günlerdir. Bütün bayramlarda küs olan kişiler barışır ve insanlar birbirlerini daima ziyaret eder. Bayram kültürünün vermiş olduğu değer ve düşüncelerin etrafında toplanılarak her birlikte hareket etmek oldukça keyiflidir. Genel olarak bakıldığında bayramlar insanlara huzur ve barışı çağrıştırır. Bir arada yaşamanın önemini bayramlaşmalarda daha çok anlayan bir kültür içerisinde olduğumuz için toplumsal barışın, birliğin, anlayışın, korumanın ve sahiplenmenin ne kadar gerekli olduğu bu günlerde anlaşılır. Bayramlar insanların milli ve manevi değerlerini ifade ettikleri en özel günlerdir. Bayramlar tüm toplumun bir arada ve bir bütün şeklinde huzurla, barış ortamında yaşamasını mümkün kılar. Bayramlar insanlar için kültürel değerlerin en önemli ortaya çıkış biçimidir.

 

Bayramlar insanların bir arada yaşamasının, yardımlaşmasının ve paylaşmasının bir yoludur. Bir arada yaşanan bayramların sonuçlarına bakılacak olduğunda:

  • Bayramlar insanların birlik ve beraberliklerini arttırır.
  • Kişiler arasında bulunan dostluğu ve kardeşliği pekiştirir.
  • Kültürel ve tarihi bağları güçlendirir.
  • Aidiyet ve bağlılık duygusunu arttırır.

 

Tüm bu hususlara bakıldığında bayramların neden bir arada yaşanması gerektiği anlaşılır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER