Ortaokula Başlamanız Yaşantınızda Ne Gibi Değişikliklere Neden Oldu?

Logo

Ortaokula Başlamanız Yaşantınızda Ne Gibi Değişikliklere Neden Oldu?

 

İlköğretimi bitirerek ortaöğretim seviyesine geçildiğinde öğrencinin okul hayatında bir takım değişiklikler olmakta ve başlangıçta zorluk çekilse de zamanla bu değişikliklere alışılmaktadır. Ortaöğretim hayatının getirdiği değişiklikler nelerdir, ne gibi zorluklar yaşanabilir kısaca maddeler halinde bahsedelim;

 

  • Yeni bir ortama, yeni öğretmenlere ve arkadaşlara alışılması zaman alabilmektedir.
  • Dersler daha detaylı olarak gösterilmeye başlamakta ve biraz daha zorlaşmaktadır.
  • Öğrenciye yüklenen sorumluluklar artmakta ve verilen görevleri tek başına başarmaları beklenmektedir.
  • Daha detaylı araştırma yapılmasın gerektiren ödevler ve projeler her dersin öğretmeni tarafından ayrı ayrı verilmektedir.
  • İlköğretimde ana derslerin hepsine aynı öğretmen girmekte ve bilgi vermektedir. Ortaöğretimde ise bu durum daha farklı olmakta ve her derse farklı öğretmenler girerek ders vermektedirler. İlköğretim sürecinde uzun zaman geçirdikleri sınıf öğretmenleri ile arasında güzel bir bağ ve diyalog oluşan öğrenciler ortaöğretime geçtiklerinde bu konuda zorlansalar da zaman içinde alışmaktadırlar.
  • Ortaöğretime geçen öğrencilere gösterilen yabancı dil dersleri daha detaylı olarak öğretilmekte, öğrencilerin daha aktif olması istenmekte ve hatta bazı okullarda ikinci yabancı dil de öğretilebilmektedir. Dil konusunda yeteneği olmayan öğrenciler de bu konuda zorlanabilmektedir.
  • İlköğretimde sınıf öğretmenlerinin sınav yapma sistemine ve yöntemine alışan öğrenciler için ortaöğretim de her öğretmenin ayrı ayrı sınav yapacak olması ve her birinin tekniklerinin bilinmemesi de öğrenciler açısından tedirginlik yaratabilmektedir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER