Belirli bir yaşın üzerine gelmiş insanların çoğu, bitkilerin adlarından tutun da onlardan hangi alanlarda ve nasıl yararlanılacağına dair önemli bilgilere sahiptir.

Belirli bir yaşın üzerine gelmiş insanların çoğu, bitkilerin adlarından tutun da onlardan hangi alanlarda ve nasıl yararlanılacağına dair önemli bilgilere sahiptir. Sizce bu insanlar, bu tür bilgileri nasıl elde etmiş olabilir? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

 

Bitkiler oluşumlarının yanı sıra kullanım alanı olarak da pek çok farklı amaç için kullanılmaktadır. İlaç yapımı, kozmetik ürünlerinin ham maddesi, yiyecek ve içecek sektörü ve bununla birlikte pek çok farklı alanda kullanımı ile birlikte insanlık için oldukça önemli bir konumdadır. Kullanım alanlarının bu kadar fazla olması ve insanların bu durumdan faydalanmasından kaynaklı olarak hemen her iklim türünün özellikleri ile bitki örtüsünde oluşan bitkilerin kullanımı sağlanmaktadır.

 

Öte yandan insanlığın var oluşu ile birlikte insanlar avcılık ve toplayıcılık ile başladıkları yaşamlarını idame ettirme serüvenine daha sonra yerleşik hayata geçiş yaparak tarımı geliştirmişlerdir. Deneme yanılma yolu ile ve insanların kendi deney ve gözlemleri sonucu mevsimsellik meydana gelmiş olup en çok verim aldıkları mevsimleri hesap ederek günümüze kadar gelen tarımı oluşturmuşlardır. Öte yandan insan eli değmeden iklimin oluşumu ile topraktaki mineraller sayesinde oluşan bitkiler pek çok alanda kullanılmaya başlanmış olup özellikle toprak ile ilgilenilmesi ve gerek kullanım alanı gerek ise faydalarının bilinmesi yine deney ve gözlem sayesinde oluşmuştur. Bu bilgilerin günümüze kadar gelmesi ise bitkiler hakkındaki bilgilerin kulaktan kulağa diye tabir edilerek öğretilmiş ve denenerek olumlu sonuçlarının gözlenmiş olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir