Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim sözünden neler anlıyorsunuz?

Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” sözünden neler anlıyorsunuz?

Mustafa Kemal ATATÜRK; Cumhuriyet’imizin kurucusu, Milli Mücadele’mizin komutanı ve Türk Milleti’nin çağdaş medeniyetler düzeyine yükselmesi hedefine sahip bir kahramandır. O sözleriyle bize yol göstermiştir. Bu sözlerinden birisi de “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” Sözüdür. Bu söz spor yapmanın ve sporcu olmanın önemine vurgu yaptığı gibi iyi bir sporcuda bulunması gerekli olan pek çok hususu da vurgu yapmaktadır. Bundan dolayı bu söz, günümüz itibariyle pek çok spor salonunda ve okulda yazılı olmaktadır.

 

Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” Sözü, sporcuların zeki ve çevik olmaları gerektiğinin üzerinde durmaktadır. Elbette ki sporcular, çevik olmak durumundadır. Çevik olmak tek başına bir şey ifade etmese de zeki ve çevik olmak; çok şey ifade etmektedir. Zeki olan insan çevikliğini en güzel ve en yararlı bir şekilde kullanmak hususunda başarılı olacaktır. Yine hem çevik hem de zeki olan bir insan; spor dallarında da başarılı olacaktır.

 

Atatürk, “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” Sözü ile sporcuların zeki ve çevik olmaları gerektiğinin üzerine durmuşsa da sporcuların ahlaklı olmaları gerektiği hususunda ayrı bir önemle durmuştur. Ahlaklı olan sporcuları severim demek; sporcuların günümüzdeki fair play kuralların uygun olarak davranmalarını ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir