res:/ieframe.dll/acr_error.htm çözümü

Uygulamaya giriş yaparken res:/ieframe.dll/acr_error.htm bu hatayı alıyorsanız kafayı yemek üzeresinizdir. Girişi yönlendirmede alınan baş belası bir hata.

 

Öncelikle hata genelde java arayüzü kullanan uygulamalara giriş de sorun çıkartır. Windows 10 – Windows 8, windows 8.1 yada windows 7 farketmez. Hatanın çözümü için 2 yöntem önereceğiz. Mutlaka adımları pas geçmeyin. Demiştik ya hata genelde java dan kaynaklı diye. Yakında zamanda bilgisayarınızda java güncellemesi yaptı iseniz çok büyük ihtimalle bundan kaynaklanıyor. Yapılması gereken 2 çözüm yolunu takip edin.

 

NOT: Çözümlere geçmeden önce eğer sıfırdan java kurulumu yapacaksanız “deployment.properties” isimli dosyayı silin yada yedekleyin. Bu dosyayı yeniden oluştursun.

 

Çözüm 1: Öncelikle  Bilgisayarım – Sağ tık Özellikler –  Gelişmiş Sistem Ayarları – Gelişmiş  – Ortam Değişkenleri kısmını açalım. Alttaki resim. Burada 2 bölüm var. Her 2 bölüme de JAVA_HOME  ve PATH  değikenleri adı altında  Java’nın kurulu olduğu adresi tanımlarız. (Bunu çok önceden yapmıştık). Java güncellemesi sonrası buradaki pathi değiştirmeyi unutmuş olabiliriz  yada yada hepsini değiştirmemiş olabiliriz.

 

En geniş olasılığı düşünürsek 2 değişkenimiz var. JAVA_HOME ve PATH değişkenleri. Aşağıda da iki bölüm var. Yani toplam max 4 farklı yere yazmış olabiliriz bu java adresini. Bunları kontrole edelim ve güncel java adresini yazalım. Buraya yazılan adresler örnek olarak aşağıdaki gibidir. Biz bu yazıyı yazarken java versiyonu jre1.8.0_211  olduğu için siz burayı kullandığınız versiyon ile değişmeniz gerekli.

 

32 bit windows için:  C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_211\bin   veya   C:\Program Files (x86)\Java\jre1.8.0_211

64 bit windows  için: C:\Program Files\Java\jre1.8.0_211\bin    veya    C:\Program Files\Java\jre1.8.0_211\

 

Sonrasında bilgisayarımızı mutlaka RESTART edelim  yani yeniden başlatalım. Sorun düzelmez ise çözüm 2 ye geçelim.

 

 

Çözüm 2:  Bu hata internet explorer da görülür. Bu yüzden internet explorer daki  eklentilerimizi kontrol edelim. Hepsini devre dışı bırakalım. İnternet explorerda kullandıkça, sordukça eklentileri etkinleştirelim.

 

Eklentileri devre dışı bırakmak için:

  • Sağ üst köşedeki ayarlar butonuna basalım.
  • Eklentileri yönet diyelim.
  • Araç çubukları ve uzantılar seçmesine gelelim.
  • Sol alt köşede GÖSTER bölümünden TÜM EKLENTİLER seçelim.
  • Yan tarafa gelecek eklenti listesinde tümünü seçelim ve sağ alttan devre dışı bırak diyelim.

 

Tüm eklentileri devre dışı bıraktıktan sonra hatayı aldığımız uygulamayı tekrar deneyerek etkinleştirmek istediği eklentilere izin verelim. Yada eklentileri teker teker aktif edip deneyerek hangi eklentinin bu soruna sebep olduğunu tespit edelim ve o eklentiyi kaldıralım. Eğer sorun çıkaran eklenti olmazsa olmaz eklenti ise buna ayrıca çözüm bulmanız gerekiyor.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER