Bilgi güçtür sözünün olumlu ve olumsuz yönlerini güncel hayattan örneklerle tartışınız.

Bacon’ın “Bilgi güçtür.” sözünün olumlu ve olumsuz yönlerini güncel hayattan örneklerle tartışınız.

F.Bacon modern düşünce aydınlarındandır ve doğru bilgiye ulaşmak için bilimsel yöntemlerin kullanılması gerektiğini savunur. Ona göre bilgi yaşamda her şeyden önemlidir. Bu nedenle “bilmek doğaya egemen olmaktır.” Tezini savunur. Bilgi özellikle de bilimsel bilgi önemlidir ve insan hayatını olumlu veya olumsuz bir şekilde etkiler. Bu etkilenme bilginin nasıl ve nerede kullanılacağına göre değişir. Örneğin, atomun parçalanabileceğini ilk bulan bilim insanı Alberth Einstein’dir. Bu buluş birçok alanda ilerlemenin başlangıcı olmuştur. Ancak yine aynı buluşla atom bombası icat edilmiş ve binlerce insanın ölümüne ve binlerce insanında kalıcı bir şekilde sakatlanmasına neden olmuştur. Japonya’ya atılan bu atom bombasının zararlı etkileri yıllarca ülkede yaşayan insanların sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemiştir.

 

Bilgi güçtür sözü için verilebilecek bir diğer örnek ise şudur. Her geçen gün gelişen kimyasal ilaç sektörü birçok hastalığın iyileşmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Ancak bu ilaçlar çoğu insana şifa kaynağı olurken, yanlış ve bilinçsizce kullanım neticesinde bazı insanların hayatına mal olmaktadır. Bu nedenle her faydalı buluş ve bilimsel bilgi kullanılan yere, tercih edildikleri yöneteme göre faydalı ya da zararlı olabilmektedir.

 

F.Bacon’un deyimiyle “Bilgi güçtür” evet ama bu bilginin doğru yerlerde kullanılması ve her zaman insanlığın yararı için yapılacak çalışmalarda yer alması önemlidir. Aksi halde bu bilgi yanlış kişilerin elinde insanlığın sonun gelmesini kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir