Bilim insanlarından bazılarının birden çok alanda çalışma yapması

Logo

Bilim insanlarından bazılarının birden çok alanda çalışma yapmasını yorumlayınız.

 

Bazı bilimler benzer konulardadır ve birbirini tamamlayacak niteliktedir. Ayrıca daha iyi bir araştırma yapmak için çok fazla donanıma ihtiyaç vardır. Bu nedenle bilim insanlarının bazıları birden çok alanda çalışma yapmayı tercih etmiştir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursam; matematik, geometri ve astronomi gibi pozitif bilimler aynı anda uzmanlık gerektirir. Yani astronomik hesaplamalar yapabilmek için mutlaka matematik ve geometri bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Aksi halde yanlış hesaplamalar yapılabilir. Diğer bir örnek ise, coğrafi keşifler ile ilgilenen bilim adaları verilebilir. Bu bilim adamlarının da mutlaka belli hesaplamaları yapabilmeleri için matematik bilgisine ihtiyaç duyarlar.

 

Bilim adamlarının birden fazla bilim ile uğraşmalarının bir diğer sebebi ise kendi özel ilgilerinin olmasıdır. Örneğin bir matematikçi, felsefe ve güzel sanatlara da ilgi duymuş ve her iki bilim dalında da eser bırakmış olabilir. Aynı şekilde sayısal bilimlerle uğraşan bir bilim adamı doğayı, evreni veya psikolojiye olan merakından ötürü bu bilim dalları üzerine de araştırmalar yapmıştır.

 

Bilim adamlarının birden fazla bilimle uğraşması hem toplumlara büyük fayda sağlamış hem de bilim adamları buldukları buluş veya yaptıkları araştırmaları daha güvenilir kaynaklardan bilgi edinerek gerçekleştirmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER