Geçmişten günümüze toprak niçin bu kadar çok önemlidir?

Logo

Sizce geçmişten günümüze toprak niçin bu kadar çok önemlidir?

 

Toprak, ilk çağlardan itibaren insan için çok önemlidir ve insan-toprak ilişkisi insanlığın tarihi kadar eskidir diyebilirim. Bunun en büyük nedeni insanların hayatta kalabilmeleri için temin edecekleri besinleri toprağı işleyerek elde ettikleri içindir. Ayrıca insanların et, süt, yumurta gibi temel gıda maddelerini elde ettikleri hayvanların yaşaması da yine toprağa bağlıdır.

 

İnsanların hayvanlardan ve toprak yararlanmaları, toplayıcılık, avcılık, ziraatçılık ve modern ziraatçılık olmak üzere çeşitli aşamalardan geçerek günümü kadar gelmiştir. İnsanlar ilk zamanlar topraktan elde ettikleri bitkilerin tohumlarını depolamışlar ve daha sonra yeşerdiğini görünce bu tohumları ve fideleri toprağa gömmeleri gerektiğini anlamışlardır. Böylece ilk ilkel tarım faaliyetleri başlamış ve insanlar birçok sebze ve meyve yetiştirmeye başlamıştır.

 

Göçebe bir toplumdan yerleşik düzene geçen insanlar, tarım sayesinde yaşam biçimleri ve üretim alışkanlıkları değişmiştir. Yapılan bu tarım faaliyetleri ilk önceleri insan gücü ve hayvan gücüyle sürdürülürken daha sonraki yıllarda makineleşmeye geçerek daha hızlı bir şekilde ürün elde edilmeye başlanmıştır. Her çağda yaşanan gelişmeleri sayesinde günümüz modern tarımına kadar gelinmiştir.

 

Tüm bunlarla birlikte toprağın insanoğlu için diğer faydaları ise; inşaat alanında kullanılan kiremit, fayans, tuğla, porselen ve cam gibi maddelerinde hep topraktan elde edilmesidir. Bu nedenle toprak unsuru hem tanrımın hem de sanayinin vazgeçilmez bir unsurudur denilebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER