Bir bölümü verilmiş olan yazıyı tamamlayınız.

Evrenin İşleyişi ve Düşünmek

 

Yazımın başlığını henüz koymadım ancak aklımda şekillenmeye başlayan bir şeyler var. Başlık demişken “Düşünmek” olabilir, diyorum. Neden olmasın? İnsanoğlu günümüze düşünerek, düşündüklerini hayata geçirerek ulaşmıştır. Düşünmek için okumaya ve düşündüklerini yazmaya ihtiyaç duyan insan aslında bir şeyin farkına varmıştır. “Evrende düşünmeden yaşamanın mümkün olmadığını.”

 

İnsanoğlu geçmişten günümüze oldukça gelişmiş, milyonları aşkın buluşlar icat etmiştir. Hayatımızı kolaylaştırmak, düzene sokmak ve kendimize daha çok zaman ayırmamızı, fırsat vermemizi sağlamak için sürekli düşünme halinde olmuş ve sürekli yeni bir şeyler üretmiştir.

 

Eski zamanların birinde ünlü bir bilim adamı “İcat edilebilecek her şey icat edildi. Artık daha da gelişemez bu teknoloji.” demiştir ve ondan yalnızca birkaç yıl sonra söylediği lafın ne kadar gereksiz ve yanlış olduğunu anlamıştır. İnsanoğlu düşünebilen bir varlıktır ve düşünmeye devam ettiği sürece önünde kimse duramayacak, her gün bir adım ileri atacak ve yeni bir şeyler bulacaktır.

 

Düşünmek yalnızca icat etmek değildir. Düşünmek duygularımızı kontrol etmek, yaşamımızı düzenlemek ve iş, okul yaşamımızda verimli olabilmek için sürekli yaptığımız bir eylemdir. Çocukların ellerine en verimli zamanlarında verilen cep telefonları, insanoğlunun düşünmesini engellemekte ve hayal gücünü kısıtlamaktadır. Bu nedenle eskiye oranla üretilen icatlar, geliştirilen teknoloji biraz daha yavaşlamış hale gelmiştir. Fakat insanoğlu en verimli zamanlarını telefonlara da harcasa, işten güçten kafasını kaldıramasa da ihtiyaçlarının her zaman farkında olacak ve ağır bir süreçte ilerlemeye devam edecektir.

 

Evrende düşünmeden yaşamak mümkün değildir, çünkü yapılan kötü planların işleyişinde bile düşünmek eylemi şarttır. Bilinen bir gerçektir ki, en kötü adamlar en zeki olanları ve bu işi en çok düşünenleridir. Düşünmek bizlere verilmiş bir nimettir, bunu nasıl kullandığımız yine bizimle ilgilidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER