Bir iletişim aracı seçerek bu aracın insanlar arasındaki iletişimi nasıl sağladığını yazınız. Seçtiğiniz iletişim aracının sosyal hayatınızdaki değişime etkisini açıklayınız.

Logo

İletişim Araçları Ve Etkileri

Tüm dünyada geliştirilen iletişim araçları; toplumların ve insanların sosyalleşmesi için önemlidir. İletişim araçları; insanların kendilerini geliştirebilmek için, tavsiye almak için  veya eğlenceli zaman geçirmek için kullandıkları araçlardır. Bu sayede insanlar sosyalleştiği gibi bilgi alması da kolaylaşmaktadır. Özellikle gündemden haberleri alarak, her şeyden haberdar olmada etkili olmaktadır. Araştırmak istenen bir durumda, merak edilen bir konuda veya sosyal ağlarda eğlenceli zaman geçirmek için kullanılan iletişim araçları, faydalı olabildiği kadar zararlı da olabilmektedir.

 

Televizyonun Sosyal Hayata Etkisi

En yaygın olarak kullanılan iletişim araçlarından biri olan televizyon; aynı anda yayınlandığı anda, her yere ulaşabilen enerji yapısındadır. Hem görsel hem de işitsel anlamda duyu organlarına hitap etmesi nedeniyle, diğer iletişim araçlarından ayrılır. Yapılan programlar, sunulan diziler, o toplumun kültürünü yansıtan kurgulardan oluşmaktadır. Yayın yapılan her konu ve senaryo, insanların kültürüne uygun bir şekilde sunulmaktadır. Televizyon iletişim aracı, insanlar arasındaki iletişimi güçlendirdiği gibi iletişimi zayıflatan yönleri de bulunmaktadır. Sunulan programlar ve dizilerde yer alan konular, kültür değişimine yol açacak şekilde senaryolaştırılmaktadır. Bu sayede, değişim kaçınılmaz hale gelerek, insanlar arasındaki iletişimi de etkilemektedir. Sahnelenen filmlerle, programlarla ve dizilerle, insanların sosyal hayatına yön verilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER