Cep telefonunun icadı ile sosyal hayatta neler değişti?

Logo

Cep telefonunun icadı ile sosyal hayatta neler değişti?

Graham Bell telefonu icat etmeden önce, birçok kişi telefonsuz da iletişim yöntemlerini kullanmaktaydı. İletişimde sadece yenilikçi yaklaşımla icat edilen telefonun, bu noktaya kadar gelebileceğini kimse tahmin edemezdi. Akıllı telefonların icadı ile sosyallikten uzak, yeni nesiller artmaya başladı. Neredeyse birbiriyle konuşmadan hayatlarını sürdüren insanların sayısı giderek artış gösterdi. Bayramlarda, büyüklerle bayramlaşmak için bir arada toplanarak, el öpmek yerine, sanal iletişim yolları ile mesajlaşma yöntemi kullanılmaya başlandı. Hatta telefonlar insanları o kadar tembel hale getirdi ki, mesaj yazmak yerine hazır resimli ifadeler kullanılır hale geldi. Eskisi gibi ev telefonları kalmadığı gibi istediğiniz her kişiye tek tuşla ulaşabilir hale gelindi. Cep telefonun icadı ile değişen bazı şeyleri şöyle de sıralayabiliriz:

 

 • İletişimin şekli değişti. Kablolu telefonlardan heryerde konuşabileceğimiz kablosuz cep telefonlarına geçildi.
 • Mesaj atma eylemi ortaya çıktı. Sevdiklerimize yada ailemize özel günlerinde mesaj atarak onları önemsediğimizi gösterebiliriz.
 • Fotoğraf çekme özelliği ile içinde bulunduğumuz anı ölümsüzleştirebiliriz.
 • Çektiğimiz bu fotoğrafları anında sosyal medya aracılığı ile sevdiklerimizle paylaşabiliriz.
 • Navigasyonlar, bakkala adres sorma tarih oldu diyebiliriz. Cep telefonları ile artık gideceğimiz yeri çok rahat bulabiliriz.
 • Cep telefonları kaza anında, kaybolma anında, acil bir durumda hayat kurtarabilir.
 • İnternet özelliği sayesinde aradığımız, öğrenmek istediğimiz bilgiye anında erişebiliriz. Tabi buna sınavda kopya çekmekde dahil 🙂
 • Görüntülü konuşma ile insanlar ile yüzyüze konuşabiliriz.
 • Mobil uygulamalar ile hayatımızı daha da kolaylaştırabiliriz.
 • Mobil bankacılık uygulamaları ile bankaya gitme derdinden kurtulabiliriz.
 • Ses ve video kaydı ile çok güzel içerikler elde edebiliriz.
 • Bence en önemlisi bir çok teknolojik aletin yaptığı işleri tek bir cihaz ile yapmaya olanak sağladığı için vazgeçilmezimiz.

 

Cep Telefonunun İnsan Üzerindeki Etkileri

Günümüz iletişim araçlarından biri olan, cep telefonu icadından sonra, etkisini yavaş yavaş gösteren bir boyuta geçildi. Artık insanlar trafikte, yolda yürürken, kalabalıkta otururken, seyahat ederken, uyurken veya sabah ilk uyandığında, en yakınında cep telefonu bulunur. Sürekli araştırma, kişileri takip etme, sanal gruplara üye olma gibi davranışlarda bulunarak, gerçek dünyadan kopmaya başlar. Gerçek duygularını sadece sanal ortamda açıkça gösterebilen yeni nesil, kendisini gerçek dünyadan soyutlayarak, sanal dünyada yaşamaya başlar. Cep telefonunun icadından sonra bu kadar hızlı ilerleyen teknoloji, yanlış kullanıldığında, gençler bağımlılık derecesinde bir dünyaya sürüklenmektedir. Bilişim teknolojisi, doğru kullanıldığında amacına ulaşır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER