Bir insanın hedeflerine ulaşmasındaki kararlılığı, o insanın ve içinde yaşadığı toplumun hayatını nasıl etkiler?

Bir insanın hedeflerine ulaşmasındaki kararlılığı, o insanın ve içinde yaşadığı toplumun hayatını nasıl etkiler? Örneklerle anlatınız.

Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. Bu sözü mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur. İnsan bir hedef belirlediğin de o hedefe varması için yapması gereken belli başlı şeyler vardır. Mücadele etmeden başarıya giden tek bir canlı bile yoktur. Ama bu mücadele yolu kolay bir yol değildir. Dünyanın en iyi aşçısı olmaya karar verdiğinizi düşünün. Altı üstü yemek yapmak olarak değerlendirdiğinizde dünyanın en iyi aşçısı olabilmeniz mümkün mü?

Her sabah erken saatlerde uyanıp okula geliyorsunuz. Okula gelmenizdeki de ki amaç eğitim ve öğretimin ihtiyacını temin etmek ve bu konuda eksikliğinizi kapatmak olduğundan okula gitmek istemeyen ya da eğitimi almak istemeyen insanlardan farklı bir şey yapıyorsunuz erken uyanıyorsunuz ve bu sizin mücadeleniz oluyor.

Kendinize bir hedef belirlediğiniz de insanlar ilk önce onu başaramayacaksınız gibi şeyler söylerler. Siz mevcut olumsuzlukları değerlendirip hedefinizden vazgeçtiğiniz de insanlar size tekrar ben sana söylemiştim derler.

Ama vazgeçmeden hedefinize giden yolda gerekli fedakârlıkları yapıp mücadeleyi verdiğinizde toplum sizi başarmış birey olarak ilan eder.

Hedefinize ulaştığınızda aileniz arkadaşlarınız ve çevrenizdeki insanlar sizi parmakla gösterir hale gelecektir. İnsanın hayata tutunması için önce bir hedef belirlemesi daha sonra hedefine varmak için yapması gereken her şeyi öğrenmesi ve bu yolda asla vazgeçmemesi gerekir. Hayallerinize giden yolda kimse nasıl yürüdüğünüzle ilgilenmeyecektir. Kararlı oluşunuz ancak hedefe vardığınızda takdir edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir