Bir işin yapılmasında bireysel çalışma mı yoksa grup çalışması mı daha verimli olur? Tartışınız.

Logo

Yapılacak olan işler bireysel olarak yapılabileceği gibi grup çalışması şeklinde de yapılabilir. Her iki yöntemin de kendine göre avantajları vardır ve duruma göre ikisinden bir tanesi tercih edilmelidir. Yapılan işin niteliğine göre bireysel çalışma veya grup çalışması tercih edilebilir.

Bireysel olarak yapılan çalışmalarda bütün sorumluluk bir kişiye aittir ve bundan dolayı farklı kişilerin görevlerini getirip getirmemesi gibi bir sorun yoktur. Bireysel çalışmaların bu avantajı olmasına karşın yapılan bütün işlerin tek bir kişide olması ise bir dezavantaj olarak görülebilir. Grup çalışmalarındaki sorumluluk ise paylaşılır ve bundan dolayı grup üyelerinin tamamının eksiksiz bir şekilde görevlerini yerine getirmesi gerekir. Eğer bir kişide aksama olursa bütün grup etkilenecektir. Bu da çalışmanın adeta boşa gitmesi anlamına gelebilir. Bundan dolayı eğer grup üyelerine güvenilmiyorsa böyle bir çalışmaya başlamak ciddi bir risk olacaktır. Fakat buna karşın grup çalışmaları çok daha rahattır ve işler çok daha kısa sürede biter.

Sonuç olarak grup çalışmasında grup üyeleri her zaman görevlerini eksiksiz yerine getirecekse bu çalışma şekli tercih edilmelidir. Fakat üyelerden bazıları sorun çıkaracaksa bireysel çalışma daha verimli olacaktır. Grup çalışmasının sorumluluğunu alabilecek kişilerle grup çalışması yapılırsa yapılacak iş çok daha hızlı bitirilecektir ve başarıya ulaşmak daha kolay olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER