Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Grup çalışmaları her alanda yapılabilen ve işlerin çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayan yöntemlerdendir. Fakat bu çalışmalar sırasında bazı grup üyelerinin sorumsuz hareketi, bütün ekibi etkilemekte ve çalışmaları sekteye uğratmaktadır. Grubun bir üyesi olmak grup içinde verilen görevleri hakkıyla yerine yetirmeyi zorunlu kılmaktadır.

Grup çalışmalarının sorunsuz bir şekilde olabilmesi için herkesin üzerine düşen görevi eksiksiz bir şekilde yapması çok önemlidir. Bu durum birlikte işleyen dişlilere benzetilebilir. Dişlilerden bir tanesi durduğunda bu durum diğerlerini de etkileyecek ve ortaya çok kötü sonuçlar çıkacaktır. Aynı durum grup çalışmaları için de geçerlidir ve üzerine düşen görevi yerine getirmeyen kişiler, grup çalışmasının başarısız olmasına neden olacaktır. Grup üyeleri arasında bir takım tartışmaların yaşanması da muhtemeldir ki bu da bir süre sonra grubun tamamen dağılmasına dahi neden olabilir.

Grup çalışmalarının başarıya ulaşabilmesi için bütün grup elemanlarının elinden gelenin en iyisini yapması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki grup çalışması grupta bulunan herkes içindir ve yapılacak olan işin daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu faydadan yararlanmak için iş bölümünün düzgün bir şekilde yapılması ve uygulama aşamasında buna riayet edilmesi gerekiyor. Grup çalışmasında ortaya konan emek sonuçta başarıya ulaşmayı sağlamaktadır. Bu durumda grup elemanlarının her biri başarının bir parçası olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir